Людина

Вічне життя: технології безсмертя

Наука вже стоїть на порозі вирішення питання вічного життя. Футурологи стверджують, що зовсім скоро люди будуть жити навіть не сотні, а тисячі років.

Вже є фантастичні методи лікування хвороб серця, раку та інших неврологічних захворювань, що ґрунтуються на ідеї перепрограмування. Це все приклади представлення біології як програмного забезпечення … Ці технології стануть в 1000 разів більш потужними через 10 років. І в мільйон разів через 20. (Рей Курцвейл)

bezsmertia

Еволюційна неминучість

Директор Британського товариства довгожителів Маріос Кіріазіс стверджує, що безсмертя є закономірним еволюційним етапом, до якого людина прийде рано чи пізно. Навіть без допомоги медикаментів і технологічних досягнень.

Кріоніка

Один з можливих способів досягнення вічного життя вчені бачать в заморожуванні людини. Кріоніка сьогодні популярна. У світі вже заморожено більше 200 людей, і черга з бажаючих продовжує зростати. Процес кріонування досить простий, але поки ще дуже дорогий для того, щоб “послугою” могло користуватися багато людей. Середня ціна “заморожування” – $ 200 000. Крім того, суттєвою проблемою, на сьогоднішній день не вирішеною, залишається подальше “розморожування” організму і повернення життєвих функцій. До технології “оживлення” наука поки не дійшла.

Кіборги

Ще один можливий шлях здобуття безсмертя – поступовий “апгрейд” людини за допомогою трансплантації.
Бостонська компанія Harvard Apparatus Regenerative Technology вирощує синтетичні трахеї зі стовбурових клітин пацієнтів. Доріс Тейлор, директор регенеративної медицини в Техаському інституті серця, навіть побудувала “біоштучне” серце з тканин щурів.

Читайте також: 10 уявних експериментів сучасної філософії

Що важливо, сучасні штучні органи повністю функціональні. Паралімпійці вже сьогодні складають конкуренцію професійним спортсменам. У майбутньому ж мова може йти про заміну здорових органів своїми кібернетичними аналогами для підвищення спортивних результатів.

Але не все так очевидно. Так, Національний інститут раку США в 2011 році представив звіт, в якому була доведена пряма залежність раку від трансплантації органів. У пацієнтів, що перенесли трансплантацію, ймовірність раку в два рази вище, ніж у того, хто її уникнув.

Мозгова емуляція

Мозгова емуляція покликана вирішити головну проблему, пов’язану з набуттям безсмертя – проблему перенесення інформації. Перенесення вмісту мозку на електронні носії дозволить у майбутньому робити цифрову версію людського мозку. При всій своїй уявній простоті, в найближчі роки “копіювання” людського мозку навряд чи стане можливим. При нинішньому розвитку технологій, повна емуляція мозку однієї людини потребує щонайменше футбольного поля, заставленого суперкомп’ютерами.

До копіювання людського мозку надзвичайно далеко, але дослідження, в ході яких проводиться емуляція вищої нервової системи гризунів, йдуть в рамках проекту Blue brain вже в наші дні. Вчені плідно працюють над створенням комп’ютерної моделі неокортексу мишей.

Ідея мозкової емуляції приваблива з тієї причини, що її здійснення дозволить робити функціональні копії людини. У той час як “копія” працюватиме і не буде втомлюватися, “оригінал” може витрачати свій час, як йому заманеться. Якщо, звичайно, поняття часу залишиться. І чи буде необхідність в людині в принципі?

Нанотехнології

Використання нанотехнологій для здобуття безсмертя – один найочевидніших, але не безперечних шляхів. Через свої надзвичайно малі розміри наносубстанціі можуть бути дуже небезпечними, оскільки здатні проникати в організм людини навіть через шкіру. Тому для масштабного нановиробництва необхідно спочатку розробити параметри безпеки.

Тим не менш, саме за нанотехнологіями майбутнє. Йдуть експерименти по застосуванню нанороботів в хірургії. У майбутньому їх будуть використовувати для операцій із заміни ділянок організму і навіть геному. Засновник кріоніки Роберт Етінжер впевнений в тому, що нанороботи будуть використовуватися для “оживлення” людей при розморожуванні.

Генна інженерія

Революцію в технології безсмертя потрібно чекати з боку генної інженерії. Велику популярність здобула історія японки Сей Сьонагон, яка почала молодіти в 75 років, вийшла заміж і народила дитину в 79 років. Геронтологи виявили у неї ген, який відповідає за утворення клітин, що знищують своїх старіючих побратимів, Тепер завдання вчених – зрозуміти, що стало стимулятором пробудження гена молодості, а також змусити цю систему працювати. Правда, до цих пір не вдалося з’ясувати, що є причиною раптового пробудження гена молодості.

Читайте також: Невигідні винаходи, яких боїться світ

Великі перспективи також у напрямку, пов’язаного з вивчення теломерази – ферменту, що дозволяє хромосомі копіювати себе. Його виявили ще в 1984 році троє американських учених. У клітці роль лічильника поділів виконує теломера – спеціальний відросток хромосоми. З кожним поділом він повинен зменшуватися, але за допомогою теломерази можна проводити коригування довжини теломер, а значить – контролювати процес старіння.

У більшості клітин людського організму теломераза заблокована. Активний фермент тільки в стовбурових і статевих клітинах. Розблокування теломерази в інших клітинах розглядається як потенційний “рецепт безсмертя”.

Чи будемо жити вічно?

Однозначно можна стверджувати, що люди сьогодні живуть довше, ніж ще століття тому. У майбутньому ж тривалість життя буде тільки збільшуватися. Англійський генетик і геронтолог Обрі де Грей (Кембридж) вважає, що вже до 2100 року будуть знайдені способи продовження життя людини до 5000 років.

Сміливий прогноз британки поділяють великі бізнесмени, які вкладають кошти в боротьбу зі старістю, а також не менше 300 учених, що працюють над проектом «Стратегія проектованого зневаги до старіння».

Їм вже вдалося збільшити тривалість життя лабораторних мишей майже до п’яти років (в середньому гризуни живуть два роки). Збільшення життя можна буде досягти і медикаментозним шляхом. Вже зараз серед препаратів, що збільшують тривалість життя числяться рапамацін і ресвератрол, обидва – природного походження.

Той же Рей Курцвейл вживає в день по 250 омолоджуючих пігулок. Каже – працює.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button