Всесвіт

Відкрита практично ідентична Сонцю зірка

Передбачається, що у нашого Сонця повинен бути близнюк — не просто народжена в тій же самій зоряній колисці, але практично ідентична зірка. Можливо, астрономам нарешті вдалося знайти такий об’єкт.

Більшість зірок народжується в групах, які можуть обчислюватися тисячами: вони утворюються з величезних хмар газу і пилу, збільшують свою щільність і колапсують у плазмові кулі, які потім стають зірками. Як вважають вчені, Сонце — зірка нашої Сонячної системи — утворилася 4,57 мільярда років тому.

Основна частина зірок має як мінімум одного компаньйона: за оцінками фахівців, до 85 відсотків всіх зірок можуть складатися в подвійних системах (або навіть в потрійних або четверних). При цьому, як відомо, більша частина відомих аналогів Сонця знаходяться в подвійних системах.

Сонце, однак, на даний момент не має пари — і це здається досить дивним: вчені вважають, втім, що раніше у нашої зірки була пара. Недавнє дослідження, до речі, передбачало, що більшість, якщо взагалі не всі зірки народжуються з близнюком.

Відомо, що Сонця справді є родички. Їх дуже важко виявити, враховуючи кількість зірок у Чумацькому Шляху і те, що можливі близнюки Сонця широко розкидані по Галактиці: поки вчені виявили лише кілька кандидатів у такі зірки.

У новому дослідженні, проведеному фахівцями з Португалії, була виявлена не просто родичка Сонця, а як зазначається, «особлива» зірка, дуже сильно схожа на нашу. Мова йде про зірку HD 186302, розташовану від нас приблизно 184 світлових роках, — жовтому карлику заледве крупніше Сонця, що має приблизно таку ж температуру на поверхні та світність. Дана зірка також має дивно схожий з Сонцем хімічний склад і була утворена, згідно з розрахунками, приблизно 4,5 млрд років тому. Це ще більш сильна відповідність Сонцю, ніж у зірки HD 162826, ідентифікованої як родички нашої зірки в 2014 році.

Вчені поки що не знають точно, де сформувалося Сонце, тому вивчення можливих родичів Сонця може дати новий ключ до розуміння історії нашої Сонячної системи. Крім того, єдиним відомим місцем існування життя у Всесвіті є саме Сонячна система: це означає, що розміри, вік, температура, світність і хімічний склад Сонця підходять для виникнення життя — у відомій нам формі. З огляду на це, вивчення родичок Сонця набуває ще одне важливе значення: можливо, у планет навколо них також розвинулося життя?

Надалі дослідники розраховують подивитися, чи є у виявленої HD 186302 планети. Особливо цікаво, чи є у цієї зірки, настільки схожої на Сонце, кам’яниста планета в зоні населеності: можливо, фахівцям вдасться знайти «Землю 2.0, яка обертається навколо Сонця 2.0»?


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button