Екологія

Настання кліматичної катастрофи стає дедалі помітним

Міжнародна група вчених з Німеччини та Норвегії з’ясувала, що термокарсти здатні значно посилити танення вічної мерзлоти в процесі зміни клімату. Це приведе до значних обсягів викидів вуглекислого газу і метану, що ще сильніше розігріє атмосферу Землі й прискорить кліматичну катастрофу. Короткий зміст статті, опублікованій в Nature Communications, наводиться в прес-релізі на сайті Phys.org.

Фахівці розробили комп’ютерні моделі, щоб визначити вплив термокарстових процесів на вічну мерзлоту в Північно-Східному Сибіру, де кріолітозона в цей час залишається стабільною. Термокарсти виникають при таненні льоду на землі, коли поверхня осідає і утворюються западини, заповнені водою. Такі зміни в рельєфі поверхні можуть посилювати танення вічної мерзлоти.

Виявилося, що при включенні в модель термокарстів навіть стійка вічна мерзлота у Сибіру може розтанути в кінці цього століття, хоча нині температура грунту становить мінус десять градусів. У Норвегії вже відмічено скорочення площі вічної мерзлоти і утворення численних ставків. При помірному потеплінню термокарстові процеси здатні уповільнити відтавання, проте в сценарії зі значним підвищенням середніх температур деградація кріолітозони посилиться за позитивного зворотного зв’язку.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть