Технології

Всесвіт в руках ШІ – сотні мільйонів світлових років в секунду

Алгоритм для симуляції процесів, що формують Всесвіт, здатний працювати навіть з тими даними, яким не був навчений спочатку.

Поки людство ще не навчилося подорожувати на мільярди років у минуле, у нас не так багато способів вивчити історію рідного світу і дивовижного Всесвіту, в якому ми живемо. Одним з найбільш надійних способів дізнатися більше про минуле космосу є комп’ютерне моделювання, за допомогою якого можна створити досить точні симуляції подій, що відбулися.

Більшість цих симуляцій потрапляють в одну з двох категорій: повільна, але більш точна або швидка, але менш точна. Однак тепер вчені генерують за допомогою ШІ високоточні тривимірні симуляції процесів, що відбуваються у Всесвіті. І робиться це швидко – навіть коли вчені інтегрують в систему нові дані, яким штучний інтелект ще не був навчений.

«Це все одно, що навчити програму розпізнавати на фотографіях кішок і собак, а потім раптово виявити, що вона так само легко впізнає на фото слона, – пояснює дослідник Ширлі Хо. – Ніхто до ладу не розуміє, як це відбувається, і нам ще тільки належить розгадати цю загадку ».

Сама система отримала назву Deep Density Displacement Model (D3M), і принцип її роботи описаний на сторінках Proceedings of the National Academy of Sciences.

Мета полягала в тому, щоб навчити D3M моделювати гравітацію, яка формує Всесвіт. Для цього вчені заклали в систему понад 8000 симуляцій, сфокусованих навколо гравітації і створених іншими високоточними симуляторами. Раніше системі потрібно було до 300 обчислювальних годин на створення однієї лише операції, проте після поліпшення D3M змогла здійснювати власне моделювання ділянки Всесвіту протяжністю 600 мільйонів світлових років … всього за 30 мілісекунд. Звучить як фантастика, правда? Але це ще не кінець: виявилося, що отримані в результаті симуляції дані були набагато точнішими, ніж у більшості вже існуючих систем, які витрачають на подібні (і вельми умовні) моделі космосу до 2 хвилин.

Головним же плюсом системи стало те, що вона з високою точністю моделювала навіть ті дані, які не були закладені з самого початку. Так, ввівши в систему поняття «темна матерія» та налаштувавши її відсоток в заданому регіоні космосу, дослідники отримали детальну картину космічної «еволюції».

Як виявилося, нам ще належить дізнатися багато чого не тільки про те, як з’явився звичний нам світ, але також про те, як працюють нами ж спроєктовані програми.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button