Земля

Вугри використовують електрику для дистанційного керування здобиччю

Здатність електричних вугрів (Electrophorus electricus) оглушати свою здобич за допомогою 600-вольтого електричного розряду була відома вже давно, проте як конкретно хижа риба організовувала свої атаки, залишалося загадкою, що хвилювала вчених з XVIII століття.

Нещодавно дослідники вивчили це питання в деталях і з’ясували цікаві подробиці. Виявилося, що вугри використовують високочастотний шквал розрядів, щоб дистанційно знерухомити жертву, при цьому вони імітують нервові сигнали своєї здобичі і змушують її м’язи скорочуватися. По суті, вони захоплюють контроль над м’язами і дистанційно тягнуть рибу на вірну смерть в свій величезний всмоктуючий рот.

05-12-14-foto-cikavosti500x284-1

Якщо ж дрібна жертва ховається за каменем або водоростями, вугор змінює стратегію. У цьому випадку він змушує м’язи здобичі скорочуватися мимоволі, так що її мимовільний рух видає затамувавша тварина.

Експерименти, які допомогли вченим виявити ці механізми, були придумані і проведені Кеннетом Катанія (Kenneth Catania) з університету Вандербільта.

У природному середовищі Катанія спостерігав за полюванням вугра і заміряв його електричні розряди. Як тільки хижа риба була готова до нападу, вона випускала шквал високовольтних електричних імпульсів. Після цього здобич вже не могла поплисти від мисливця, і зловити її було дуже просто.

Читайте також: Хоробрий дикобраз відбився від 17 левів

Щоб зрозуміти, що саме відбувається, Катанія під наркозом вивів мозок жертви-риби з ладу, але деякі м’язові волокна залишилися недоторканими і продовжили скорочуватися. Потім він помістив електричного вугра в акваріумі з такою рибою і виміряв м’язові скорочення здобичі.

Вугор розіслав високочастотні електричні імпульси, а приблизно через 3 мілісекунди м’язи риби сильно скоротилися, паралізувавши її. При цьому фізичного контакту вугра і риби не сталося.

Потім дослідники повторили експеримент, поклавши в акваріум рибу з видаленим хребтом. Це допомогло упевнитися в тому, що поразка електричним струмом впливає на рухові нейрони і скорочує м’язи, не задіюючи при цьому центральну нервову систему здобичі.

Однак управління скороченнями м’язів на відстані – не єдиний інструмент в електричному арсеналі вугра.

Катання також виявив, що різні двохімпульсні сигнали високої напруги змусили кількох риб в досяжному діапазоні безконтрольно смикатися, видаючи своє місце розташування і дозволяючи угрю попрямувати до них для його традиційної атаки серією імпульсів високої напруги.

Цей двохімпульсний сигнал, здається, допомагає хижакові виявити здобич, якщо інформація обмежена, наприклад, в темному або кам’янистому середовищі, коли жертва може сховатися.

Як і чому вугор розвинув такі незвичайні здібності, досі невідомо.

Читайте також: Слони чують дощ на відстані в 240 кілометрів

Катання повідомляє, що електричні вугри живуть лише в Південній Америці і можуть досягати довжини в два метри. Однак учений перевірив всі доступні записи і так і не зміг знайти згадки про людські жертв електричних розрядів рибини (хоча, можливо, вони були серед великих ссавців).

[box type=”success”]”Я вважаю, що вугор буде деактивувати ту здобич, яка буде відповідати його розмірам, – коментує вчений. – А деякі з них здатні виростати досить великими: у мене вдома живе особина довжиною в 1,2 метра, розміром з мою ногу”.[/box]

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button