Здоров'я

Визначено загальні риси людей, які померли від Covid-19 та були вакциновані

Автори нової роботи на прикладі Шотландії визначили характеристики людей, які померли від Covid-19, хоча вони були щеплені, а також виявили основні предиктори смертності.

Вакцини залишаються найефективнішим методом профілактики Covid-19, допомагають уникнути тяжкого перебігу хвороби і смертельного результату. Проте щеплені можуть захворіти, а в рідкісних випадках — померти. Це зовсім не применшує значення вакцинації, однак, як відзначають вчені з Единбурзького університету, які працювали разом з колегами з університетів Сент-Ендрюса, Стратклайда і Абердіна, громадської охорони Здоров’я Шотландії і спеціалізованого центру вірусології Західної Шотландії, життєво важливо охарактеризувати випадки летальних випадків від Covid-19 всупереч щепленням.

Вони взяли дані з національної системи епіднагляду EAVE II і вивчили частоту смертей унаслідок коронавіруса серед шотландських пацієнтів, повністю вакцинованих двокомпонентними препаратами BNT162b2 (Pfizer — BioNTech) або ChAdOx1 (розробка компанії AstraZeneca і Оксфордського університету), але через як мінімум два тижні отримали позитивний тест на Covid-19. Також автори описали їх клінічні та демографічні характеристики і провели аналіз виживаності. Результати опубліковані в журналі The Lancet.

З 3 273 336 чоловік у Шотландії, які зробили два уколи до 18 серпня 2021 року, 1 205 642 людини отримали дві дози BNT162b2, а 2 026 198 — дві дози ChAdOx1. Оскільки серед 41 496 осіб, які прищепилися препаратом мРНК-1273 від американської компанії Moderna, протягом дослідження не було смертей від Covid-19, їх дані з аналізу виключили. Отже, всього зареєстрували 236 померлих від коронавірусу, незважаючи на вакцинацію, — 0,007% від загального числа: 47 з них (0,004%) були щеплені BNT162b2 (середній вік померлих — 74 роки), а 188 (0,009%) — препаратом від AstraZeneca (середній вік — 80 років), одна людина спочатку прищепилася ChAdOx1, а потім — BNT162b2. Для 195 осіб (82,6%)-19 став головною причиною смерті, а для 41 (17,4%) — супутньою.

Серед жителів Шотландії, яким приписана і дозволена вакцинація, для вікової групи 65-79 років коефіцієнт смертності на 10 000 людино-років склав 64,8 у невакцинованих і 4,2 — у щеплених обома компонентами. “Різниця в рівні смертності була найбільш помітною серед осіб старше 80 років (14,0 смерті на 10 000 людино-років для повністю вакцинованих проти 420,1 смерті для невакцинованих), але знижувалася у людей 18-64 років (0,8 смерті на 10 000 людино-років у щеплених проти 3,1 смерті у невакцинованих). Для вакцинованих, у яких виявили Covid-19, між позитивним результатом тесту і смертю від коронавірусу в середньому проходило вісім днів», — пояснили автори дослідження.

Середній вік щеплених людей, які померли від коронавірусної інфекції (або, як то кажуть, разом з нею), визначили на рівні 79,5 року. В основному це були чоловіки — 146 випадків (61,8%); 184 (78,0%) померли після госпіталізації. У 63 осіб був завідомо позитивний результат тесту, а у 101 пацієнта Covid-19 виявили вже при вступі до лікарні або під час перебування там: отже, до госпіталізації вони не лікувалися і не зверталися за медичною допомогою. Сорок один пацієнт помер у реанімації.

Переважна більшість (230 осіб, 97%), крім Covid-19, мали хоча б ще один загрозливий для життя стан, а в середньому — два-дев’ять. Найчастіше зустрічалися хронічні хвороби серця або нирок, діабет другого типу, хронічна обструктивна хвороба легень і фібриляція передсердь, астма, тромбози, рак крові, епілепсія, деменція і так далі.

Хвороби, які зустрічалися у людей, які померли від коронавірусу всупереч вакцинації / © The Lancet

П’ять померлих людей були заражені альфа-штамом коронавірусу (так званий британський варіант), 101 — «дельтою» (індійський штам). За рештою 130 пацієнтів дані секвенування не були доступні.

Щоб визначити предиктори смертності, вчені задіяли модель пропорційних ризиків коксу, включивши в неї інформацію по 225 (95,3%) померлим людям, які були щеплені. “Ризик пов’язаних з Covid-19 летальних випадків підвищувався зі зростанням кількості супутніх захворювань: люди з п’ятьма або більше супутніми хворобами піддавалися значно вищому ризику смерті (вище в десять разів) від коронавірусної інфекції, ніж люди без супутніх захворювань”, – заявили дослідники. Крім цього, підвищену майже в три рази ймовірність летального результату виявили у щеплених чоловіків. Також у всіх випадках люди, яким потрібна госпіталізація, мали вищий ризик померти від Covid-19, попри вакцинацію.

Підіб’ємо підсумки: в цілому летальні випадки через коронавірусу зустрічалися рідко серед повністю щеплених. Більшість померлих після вакцинації були старше 75 років і мали кілька супутніх захворювань. Як відзначають вчені, їх результати узгоджуються з факторами ризику у нещеплених пацієнтів, хворих Covid-19, а також у тих, хто отримав лише перший компонент.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments