Наука

У 7 столітті до н. е. існувала складна система освіти

Комбінований аналіз 2500-літніх глиняних черепків показав, що вже в 7 столітті до нашої ери в Юдейськім царстві була широко поширена грамотність.

Tel Aviv University and the Israel Antiquities Authority

Це перше дослідження, що об’єднує зусилля людини і алгоритмів штучного інтелекту в судово-медичній експертизі документів. Нова робота була опублікована вченими з Тель-Авівського університету в журналі PLOS One.

Приблизно 100 керамічних черепків з написами були виявлені ще в 1960-х роках під час розкопок невеликої віддаленої військової фортеці в Тель-Араді. Черепки використовувалися для щоденного листування між військовими і в основному були адресовані одній людині на ім’я Еляшев, який, як вважають, був квартирмейстером у фортеці.

Хоча тайник був добре вивчений вченими з моменту його відкриття, в 2017 році нові методи мультиспектральної візуалізації виявили додаткові стародавні Палеоеврейські письмена на раніше «порожніх» черепках.

Для розшифровки нових написів вчені Тель-Авівського університету запросили фахівця за судовим почерком Яну Гербер і підключили до роботи два «поліпшених алгоритмів ідентифікації авторів».

Основне дослідницьке питання, яке переслідували вчені, розшифровуючи нові знахідки, було пов’язане з давніми суперечками про те, коли була написана Біблія. Після вавилонського завоювання в 586 році до нашої ери письмових текстів стало дуже мало, що змусило багатьох вчених задуматися, чи дійсно грамотність була досить поширена в той час, щоб дозволити людям складати високо стилізовані священні тексти. Знайдені глиняні черепки відносяться до того ж періоду часу, що і вавилонське завоювання, тому їх розшифровка могла б вказати дослідникам на відповідь.

В ході дослідження комп’ютерні алгоритми змогли визначити п’ятьох авторів. У кожному конкретному випадку Гербер була з ними згодна. Однак судово-почеркознавча експертиза виявила цілих 12 авторів. Такий результат (12 авторів на 18 текстів) говорить про дуже високий рівень грамотності іудейського офіцерського корпусу. А це в свою чергу вказує на високу щільність грамотних офіцерів на душу населення.

«Офіцери, квартирмейстер і його заступник були грамотні. Хтось повинен був навчити їх читати і писати, тому ми припускаємо існування відповідної освітньої системи в ті часи », – резюмують автори дослідження.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button