Екологія

Як пластикове сміття впливає на здоров’я риб?

Ми вже багато разів згадували про те, що наша планета буквально засмічена пластиковим сміттям. Пляшки, пакувальні пакети та інші вироби з пластику можна побачити неозброєним оком, але у світі також є невидимі для нас мікроскопічні частинки — мікропластик. За даними Міжнародного союзу охорони природи, щорічно у світовий океан потрапляє близько 9,5 мільйонів тонн мікропластику і всі ці частинки потрапляють в організми морських ссавців, ракоподібних, риб і навіть людини. Опиняючись в організмі людини, мікроскопічні частинки вражають кишечник, печінка та інші життєво важливі органи. Але як вони впливають на здоров’я риб? Вчені з американського штату Північна Кароліна з’ясували, що через пластикове сміття ми можемо позбутися багатьох видів риб.

Как пластиковый мусор влияет на здоровье рыб?
Так виглядали риби, які брали участь в експерименті

Мікропластик — це частинки пластику, менше п’яти міліметрів (але найчастіше практично не видиме оку). Вони містяться у питній воді, що продається в магазинах морської солі і навіть у спиртних напоях.

Шкода мікропластику

Про проведене дослідження та його результати написало видання New Atlas, з посиланням на науковий журнал PLoS ONE. Щоб з’ясувати, як мікропластик впливає на здоров’я риб, вчені провели експеримент. Вони налили в акваріум воду з високим вмістом мікроскопічних частинок пластику і помістили в ємність 27 риб виду японська оризія (Oryzias latipes). Прісноводні риби трималися в акваріумі 21 день, після чого дослідники з’ясували, наскільки сильно пластик вплинув на стан їх здоров’я.

Как пластиковый мусор влияет на здоровье рыб?
Японська оризія — вид риб, який поширений в азіатських країнах і має довжину не більше 3,2 сантиметрів

Вивчаючи зовнішній вид риб, вчені помітили, що в їх зябрах утворилося більше слизу, ніж зазвичай. Також вони повідомили про зміни всередині клітин, з яких складаються зябра. Це може бути натяком на те, що мікропластик проник в кровотік риб і буквально заполонив організми риб. За словами автора наукової роботи Меліси Черник, такі зміни здатні погіршити дихання риб і зробити їх слабкими. Виходить, що якщо мікроскопічні частинки пластику не зникнуть зі світового океану, багато видів риб можуть вимерти з-за нестачі кисню. До того ж, їх можуть з’їсти хижаки, яким не складе праці виловити ослабілий видобуток.

Как пластиковый мусор влияет на здоровье рыб?
Мікропластик виглядає приблизно так, але це — ще більші частинки. Бувають і менше.

Що дивно, під впливом мікропластику, самки почали виробляти більше ікри. Чи означає це, що життя риб стане коротшим, але їх популяціям нічого не загрожує, невідомо. Ясно тільки те, що мікроскопічний пластик якимось чином впливає на ендокринну систему риб, яка впливає на ріст і розвиток організму, а також відповідає за розмноження.

Ендокринна система — це система, яка регулює роботу внутрішніх органів, за допомогою гормонів.

Звідки береться мікропластик?

В кінцевому підсумку знову ж виходить, що людство дуже сильно шкодить природі. Мікроскопічний пластик потрапляє в воду з різних джерел, але в основному — коли ми викидаємо або змиваємо косметику, побутову хімію, одяг та інші речі, у виробництві яких хоч якось був задіяний пластик. До того ж, мікроскопічні частинки відділяються від «великих» пластикових предметів, начебто пляшок, упаковок і так далі.

Весь цей пластик отруює практично все живе, що є на нашій планеті. Мікроскопічні частинки були виявлені не тільки всередині риб, але і багатьох тваринах на зразок дощових черв’яків. А про людей і говорити не варто — в 2019 році в організмах 97% німецьких дітей була знайдена велика концентрація 11 видів мікропластику.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button