Екологія

Зростання температури веде до поширення тундрових пожеж на Алясці

На Алясці, де морський лід місцями скоротився до рекордних мінімумів, а температура на півночі піднялася до рекордних максимумів, десятки пожеж вирує в безлісій тундрі, в результаті чого відбувається викид вуглецю в атмосферу.

Велика кількість пожеж в тундрі веде до задимлення над районом Берингової протоки і привертає увагу вчених. За словами кліматолога Ріка Томана, почасти вони пов’язані з ранньою втратою льоду і підвищеною температурою поверхні моря. Вода віддає тепло в атмосферу, що веде до зростання температури. Хоча тундрові пожежі на Алясці виникали і в минулому, їх частота збільшується з підвищенням температури, танення приповерхневої вічної мерзлоти і в результаті інших факторів, що ведуть до того, що низькорослі рослини стають більш вогненебезпечними. Дослідження 2012 року, проведене експертом з лісових пожеж Університету Нотр-Дам Адріаном Роча, показало, що тундрові пожежі на Алясці збільшилися в розмірах за два десятиліття. Дослідження 2015 року, проведене у співавторстві з Роча, прогнозувало, що площа лісових пожеж в тундрі Аляски подвоїться до кінця століття.

Одна з найбільш значних пожеж в тундрі Аляски сталася в 2007 році, коли протягом кількох місяців горіло близько 1035 квадратних кілометрів. Пожежа сталася в північному регіоні Аляски, на Північному схилі, де загоряння трапляються рідше, ніж в районі Берингової протоки. Воно було пов’язане з екстраординарною хвилею спеки і рекордно низьким рівнем морського льоду.

Тундрові пожежі можуть мати довгострокові наслідки танення вічної мерзлоти і вивільнення великої кількості вуглецю. Пожежа 2007 року призвела до викиду в атмосферу понад 2,1 мільйона метричних тонн вуглецю — ці дані були озвучені вченими з Аляскинського університету у Фербенксі. Як вони зазначили, така кількість атмосферного вуглецю вся Арктика поглинає щорічно.

Еколог Ерік Міллер заявив, що північні тундрові пожежі відомі тим, що викликають каскадний ефект. Коли відбувається горіння тундри, це веде до прямого викиду вуглецю в атмосферу. Танення вічної мерзлоти, викликане пожежами, «готує» тундру для майбутніх вогнищ загоряння, оскільки відбувається танення льоду, який зволожує ґрунт.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button