Різні цікавинки

Як вибрати бінокль для астрономії

konus_giant_20x80-bigБіноклі, як і телескопи, використовуються для спостереження за зоряним небом. Коштує бінокль, як правило, на порядок дешевший від телескопа; крім того, він зручний і простий у застосуванні і є ідеальним рішенням для початківця любителя астрономії. Зрозуміло, за допомогою одного тільки бінокля вам не вдасться отримати стереоскопічне зображення особливостей рельєфу Місяця, але все ж спостереження одночасно двома очима значно спростить весь процес в цілому (тому як немає необхідності постійно закривати одне око). Плюс до цього, саме бінокль дозволяє отримати найкраще відображення комет, зоряних хмар або місячного затемнення.

У чому ж різниця між телескопом і біноклем? Насамперед, як уже було сказано раніше, в бінокль людина дивиться двома очима, завдяки чому на них зменшується навантаження і очі менше втомлюються. Спостереження за зоряним небом спрощує і той факт, що більшість біноклів має маленьку вагу і досить компактні розміри. За рахунок цього, їх набагато зручніше переносити під час астрономічних походів і експедицій. І, зрозуміло, бінокль має ширше поле зору, в порівнянні з телескопом. Тут хотілося би відзначити і те, що біноклі, на відміну від телескопів, володіють незнімними окулярами.

Що стосується класифікації біноклів для астрономів, то тут можна виділити два основні класи: спеціалізовані та універсальні біноклі. Універсальні моделі випускаються в декількох видах: 7х50, 8х40 і 10х50. Вибір певної моделі залежить від індивідуальних побажань стосовно спостереження різних небесних об’єктів, а також від умов, при яких проводиться спостережень (польових чи муніципальних). Зокрема, біноклі 8х40 мають достатньо широкий кут зору і невелику вагу, вони найкраще підходять для спостереження за окремими сузір’ями і споглядання Чумацького Шляху. Біноклі 7х50 також можуть похвалитися широким полем зору укупі з високим показником світлосили, що ідеально підходить для спостереження туманностей, але істотно ускладнює спостереження за Місяцем. Моделі 10х50 відрізняються великою вагою і найбільш вузьким полем зору, вони призначені для ведення спостереження за особливостями поверхні Юпітера і Місяця.

Говорячи про спеціалізовані астрономічні біноклі, як, наприклад, http://oz.com.ua/, який ви зможете придбати зі знижкою в інтернет-магазині, слід згадати, що вони в більшості випадків використовуються разом зі штативом, бо мають достатньо високий показник кратності (від дванадцяти до п’ятнадцяти). Унаслідок вузького поля зору, а також високої роздільної здатності, дані біноклі поділяють на дві групи: планетарні і місячні.

Якщо спробувати розділити астрономічні біноклі на класи за типами спостережуваних об’єктів, то тут можна виділити такі групи оптичних приладів, як біноклі для спостереження Чумацького Шляху і довгих туманностей. До їх характерних особливостей відноситься невелике збільшення, висока світлосила, велика апертура і широке поле зору. Наступна група – біноклі, призначені для спостереження за найяскравішими галактиками, маленькими туманностями і особливостями їх будови. Прилади даного класу мають вузьке поле зору, велику світлосилу і кратність, а також значні габарити.

Таким чином, вибираючи бінокль для астрономічних спостережень, необхідно враховувати такі характеристики, як діаметр об’єктива (його величина прямо пропорційна кількості світла, яке збере бінокль, ідеальним для спостереження за небесними об’єктами вважається діаметр в 50 мм), кратність (врахуйте, що прилади з високим показником кратності потребують штативи і мають невелике поле зору), а також система стабілізації зображення, що дозволяє застосовувати велике збільшення, тримаючи бінокль в руках.

Безпосередньо в момент купівлі астрономічного бінокля зверніть увагу на наступне:

Прилад не повинен бути занадто громіздким, щоб можна було нормально переносити його і використовувати без штатива;
Перевірте, щоб всі механічні частини рухалися без ліфтів і з зусиллям;
Корпус бінокля повинен бути не пластмасовим, а виконаним з якісного металу;
Призми повинні розташовуватися паралельно. Для перевірки наведіть прилад на будь-яку освітлювану поверхню і подивіться в обидва окуляри, вхідний круг при цьому повинен мати круглу форму, а його краї – не повинно підрізатися краями призми;
Оптичні прилади повинні бути покриті спеціальними тонкими плівками;
У процесі спостереження ви не повинні відчувати ніякого напруження в очах (це підтверджує факт паралельності бінокулярних осей). Не забудьте перевірити бінокль, розглядаючи білі крапки на темному тлі. Зокрема, яскраві зірки на нічному небі повинні мати вигляд крапок і бути оточеними променями без будь-яких ореолів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button