Всесвіт

Які розміри Сонця?

Сонце, згідно теперішнім науковим уявленням, не має твердої поверхні – аналога земної кори – взагалі. Термін «діаметр» використовується для позначення розмірів однієї з оболонок атмосфери Сонця.

13-09-15-foto-600x375-1

Цей параметр може бути визначений з астрономічних спостережень як діаметр так званої фотосфери – область, що випромінює променисту енергію, яка і сприймається нами у вигляді сонячного диска. В даний час середній радіус Сонця, визначений таким методом, прийнято вважати рівним 695 990 км.

Існує, однак, і інший метод визначення розмірів світила – дослідження методами геліосейсмології з допомогою утворених на Сонячній поверхні поверхневих хвиль, так званих f-хвиль (f-modes). Практичне використання методів геліосейсмології стало можливим завдяки появі нового класу приладів, що розміщуються на борту космічних обсерваторій – зокрема, обсерваторії SOHO.

Вимірювання «сейсмічним» методом, однак, дають іншу оцінку радіусу Сонця – 695 700 км, що приблизно на 300 км менше, ніж діаметр фотосфери.

Незважаючи на незначні відмінності між двома оцінками (близько 0,04%, або 0,3 мегаметра), зміна прийнятого значення на нове важливо для науки, оскільки може спричинити за собою переоцінку інших параметрів світила – зокрема, внутрішньої температури і щільності.

Читайте також: 

Групі вчених з центру досліджень сонячної радіації в швейцарському Давосі і Стенфордського університету (США) вдалося пояснити протиріччя між фотометричною і сейсмічною оцінкою радіуса Сонця. Використавши модель поширення світла в атмосфері Сонця, розроблену в Давоському центрі, вони показали, що фотосфера повинна перебувати приблизно на 333 км вище поверхні, в якій відбувається розвиток f-хвиль, що цілком узгоджується з наведеними вище оцінками.

Тим самим радіус Сонця підлягає зменшенню – відтепер він становить близько 695700 км.

Перегляд найважливішої астрофізичної характеристики, можливо, допоможе вирішити ряд проблем, що до сих пір стоять перед сучасною наукою. Можливо, він призведе до перегляду деяких існуючих уявлень про внутрішню будову Сонця і про механізми, що забезпечують його світність.

Натхнення


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button