Технології

Яким буде магазин майбутнього: без продавців, каси готівки

У світі вже працює досить “магазинів майбутнього”, щоб ми могли зрозуміти, як вони будуть влаштовані через 10 років по всьому світу. У цій статті — розповідь про один з таких магазинів в Китаї.

Перша спроба запустити магазин (майже) без співробітників була в 1937 році в США — але вона провалилася

В магазині Keedooze покупці отримували своєрідний “ключ”, за допомогою якого вибирали товар, який перебував за скляними вітринами. Потім товар потрапляв на конвеєр, а відвідувач отримував рахунок. Дешевизна і інноваційність залучили тисячі покупців. Але тоді технологія була недостатньо опрацьована, щоб впоратися з великою кількістю покупців, конвеєрні стрічки були повільними, і траплялося багато помилок, наприклад, покупці отримували неправильний товар. Магазин закрився в 1949 році.

Магазин Keedooze в США. Фото: Memphis and Shelby County Room, Memphis Public Library & Information Center

Магазин Keedooze в США. Фото: Memphis and Shelby County Room, Memphis Public Library & Information Center

  • У Китаї працює магазин, в якому треба всього лише просканувати код на товарі

Moby Store від Wheelys — це шведський стартап, магазин якого розташовується недалеко від кампуса Hefeі University в 450 км від Шанхаю. Тут взагалі немає персоналу, а всі покупки відвідувачі здійснюють через додаток на смартфоні.

По приходу в магазин необхідно просканувати смартфоном QR-код. Також код є на всіх товарах. Взяв товар з полиці, просканував — з банківської картки списалися гроші. Відсканував всі необхідні товари — і йдеш.

Розплачуються за покупки в цьому магазині за допомогою AliPay — додатки китайської компанії Alibaba. Китайський інтернет-гігант, у якого є своя платіжна система, торговий майданчик для бізнесу, інтернет-магазин AliExpress, кінокомпанія та багато інших бізнесів. Через Alipay в день проходять 60% з 175 мільйонів транзакцій в день.

  • У 2018 році в магазин додадуть більше датчиків, щоб зробити покупки зручніше і безпечніше

Щоб встановити нову систему безпеки, Wheelys співпрацює з Університетом Хефей. За допомогою купи датчиків система зможе збирати біометричні дані покупців і відстежувати, коли вони знімають товари з прилавків. Зняв товар — магазин списав гроші з рахунка, поклав назад повернув. Вкрасти нічого не вийде, тому що увійти в магазин без облікового запису неможливо. Після виходу з магазину система видаляє біометричну інформацію покупця. Подібна система вже працює в Amazon Go в Сіетлі.

Крім того, в планах створити програму-голограму, яка буде допомагати вибирати продукти у відповідності з певним бюджетом. Студентам сподобається — зайшов ти такий в магазин зі 100 гривнями, намагаєшся прицінитися, що можна було б купити, а милі голографічні дівчина або хлопець вже все підрахували і дають слушні поради.

Але і це не все. Хмарна система підбере товари у відповідності зі своїми смаками, про які вона дізнається завдяки інформації, витягнутої з твоїх профілів у соцмережах. Зробив фотку шаурми з коментарем про те, як це смачно, і тепер тебе всюди будуть переслідувати поради купити шаурму.

  • Після скасування витрат на зарплату персоналу в Moby Store хочуть позбутися від плати за оренду приміщення для магазину

Для цього розробники планують створити цілодобовий автоматизований автобус, маршрут якого буде слідувати за прогнозами попиту, самостійно поповнювати запаси і повертатися на склад. Час прибуття автобуса можна буде відстежити за допомогою програми. Передбачається, що така інновація допоможе жителям маленьких містечок і сіл впоратися з нестачею продуктів у місцевих магазинах.

В принципі, нічого несподіваного в ідеї створити магазини без продавців немає. Враховуючи глобальний тренд на автоматизацію рутинної роботи, цього варто було очікувати. І в одному тільки Китаї можна автоматизувати 100 000 мінімаркетів біля будинку.

На аргументи про те, що мільйони людей по всьому світу залишаться без роботи, можна відповісти, що ці ж аргументи висловлювали луддити — англійські фанатики 19 століття, які вважали, що автоматизація виробництва залишає добропорядних англійців без роботи. Луддити піднімали повстання, руйнували фабрики і навіть воювали проти урядових військ. Але в підсумку програли. Деяких навіть стратили, інших відправляли в Австралію — тоді британці засилали туди злочинців.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments