Наука

З’ясувалося, що вулкани відіграли велику роль у змінах температури за останні 2000 років

Вчені з Великобританії прийшли до висновку, що в останні декілька тисяч років вулканічна активність зіграла більш значиму роль в природних змінах температури, ніж вважалося раніше. Ймовірно, це вплинуло і на хід історії.

Image by Pixabay

Робота опублікована в журналі Dendrochronologia. При виверженні вулкани викидають в повітря попіл і сірку, які досягають стратосфери і буквально закривають собою сонячне світло. Це призводить до більш прохолодних періодів і скорочення вегетації рослин, а значить, і врожаю. Зате, коли великих вивержень не відбувається, температура на планеті підвищується.

Дослідники з Кембриджського університету (Велика Британія) проаналізували понад 9000 зразків живих і мертвих дерев, а також крижані керни, отримавши таким чином відомості про літні температури в Північній Америці і Євразії починаючи з I століття нашої ери. Виявивши найхолодніші і теплі періоди, вони порівняли їх з інформацією про найбільші виверження вулканів і хронологію значущих історичних подій.

Схожі попередні дослідження, за словами авторів статті, не могли показати повну картину про події за останні дві тисячі років, оскільки аналізували в основному річні кільця дерев відносно недавнього часу. В результаті вчені з’ясували, що вулканічна діяльність відіграла помітну роль у змінах температури. Однак вони підкреслюють, що це не означає, ніби людина не впливає на глобальне потепління.

Є думка, що вплив вулканічних викидів несильно впливає на тривалу зміну температури, про що свідчать деякі кліматичні моделі.

«Але якщо ви подивитеся на сукупний ефект за ціле століття, то він може бути набагато тривалішим, ніж заведено вважати, – каже один з авторів дослідження, професор Кембриджського університету Ульф Бюнтген. – Частково ми можемо пояснити теплі періоди протягом III, X і XI століть з порівняльною відсутністю вивержень ».

Так, вчені прийшли до висновку, що літні температури в 280-х, 990-х і 1020-х роках, коли вулканічне виверження було низьким, можна порівняти з сучасними – до 2010 року. А найнижча температурна аномалія в червні-серпні 536 року визначає настання пізнього античного малого льодовикового періоду.

Звичайно, вчені не виключають, що на історичний процес впливають і інші фактори – політичні, економічні та культурні, – проте великі виверження, на їхню думку, також могли зіграти в цьому велику роль, оскільки приводили до неврожаїв і, як наслідок, до голоду, хвороб і соціально-політичних конфліктів. Тривалі теплі періоди приблизно збігалися з роками процвітання більшої частини Європи і Східної Азії, а ось холодні часи, викликані вулканічною активністю, провокували голод, спалахи чуми і політичні потрясіння.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button