Головна / Екологія / Забруднення повітря пов’язали зі зниженням щастя

Забруднення повітря пов’язали зі зниженням щастя

Аналіз китайських соціальних мереж показав, що в періоди спеки і сильного забруднення повітря пилом кількість позитивних повідомлень помітно падає.

Забруднення повітря — проблема загальносвітова, яка відповідальна за підвищення ризику розвитку раку і серцево-судинних захворювань. Воно веде і до зниження щастя людей, що живуть в сильно забрудненій атмосфері. До такого висновку прийшли автори статті, опублікованої в журналі Nature Human Behaviour, проаналізувавши повідомлення користувачів китайської версії Twitter — сервіс мікроблогів Sina Weibo.

Дослідник з Массачусетського технологічного інституту Сиці Чжен (Siqi Zheng) і його колеги із США та Китаю вивчили близько 210 мільйонів постів, які з’явилися в мікроблогах жителів 144 великих міст КНР за період з березня по листопад 2014 року. Ґрунтуючись на використанні відповідних слів, що передають позитивний або негативний настрій автора, для кожного повідомлення був підрахований «індекс щастя». Потім автори зіставили ці цифри з даними моніторингу атмосфери та вмісту в ній небезпечних дрібнодисперсних частинок діаметром менш як 2,5 мікрометра (PM2.5).

І дійсно, між ними виявилася кореляція: чим сильніше забруднене повітря дрібними частинками, тим нижче «індекс щастя» у повідомленнях місцевих блогерів. Паралельно вчені помітили й інші закономірності: скажімо, «рівень щастя» жителів був вище у вихідні дні, ніж у будні, і сильно падав в періоди сильної спеки. При цьому у вихідні забруднення повітря впливає на настрій особливо сильно і здатне більш ніж удвічі знизити відповідний «індекс щастя». За оцінкою вчених, підвищення вмісту PM2.5 на кожні 10 мкг/м3 знижувало щастя так само, як і відхилення температури на 0,5 градуса від комфортного рівня. При цьому стан повітря сильніше впливає на настрій жінок, ніж чоловіків.