Земля

Загадкова аномалія під африканським континентом послаблює магнітне поле Землі

Магнітосфера Землі не просто наділяє нашу планету північним і південним магнітними полюсами. Вона також захищає нас від сонячного вітру і космічної радіації. Однак ця невидима сила швидко слабшає. Причому настільки, що вчені навіть починають говорити про те, що через якийсь час магнітне поле може перевернутися, а полюси планети поміняються місцями.

Як би неймовірно це не звучало, але таке вже відбувалося раніше. Останній раз інверсія відбувалася близько 780 000 років тому і, на думку деяких вчених, може статися знову приблизно через 40 000 років. З останнім вчені не впевнені, і саме ця невизначеність змушує шукати відповіді. У той же час дослідники кажуть, що навіть якщо ця зміна полярності дійсно станеться в майбутньому, то відбуватися вона буде не швидко, а протягом декількох тисяч років.

Особливий інтерес для вчених в даний момент представляє так звана Південно-атлантична аномалія (ПАА)– величезна площа магнітного поля планети, що простягається від Чилі до Зімбабве. Саме цей феномен, на думку вчених, змушує зараз слабшати магнітне поле Землі. Тут його сила настільки слабка, що це становить загрозу для орбітальних супутників, які можуть через нього проходити. Про свою роботу дослідники поділилися в журналі Geophysical Review Letters.

Уявіть, що магнітосфера Землі — це шкірка апельсина. Все, що знаходиться під цією шкіркою, – захищене від шкідливих впливів ззовні. ПАА, в свою чергу, являє собою глибоку вм’ятину на цій шкірці. Всі супутники, що знаходяться на низькій навколоземній орбіті Землі, теж перебувають під шкіркою, але, проходячи через ПАА (вм’ятину на шкірці), виходять з-під її захисту, і їх електроніка стає беззахисною перед руйнуючими потоками з космосу. Саме тому всі апарати припиняють свою роботу, пролітаючи над ЮАА.

«Нам давно відомо, що магнітне поле в цій частині змінюється. Але ми не знали, чи завжди таке було властиво для цього регіону, або це окреме явище», — каже фізик Вінсент Харе з Рочестерського університету (США).

Одна з причин, чому вченим мало відомо про історію магнітного поля в цьому регіоні Землі, полягає в нестачі археомагнітних даних – фізичних доказів про магнетизм Землі, які могли б зберегтися в археологічних реліктах минулого.

Проте один з таких доказів з минулого зберігся, і пов’язаний він з давніх африканським народом, який жив у долині річки Лімпопо, що тягнеться на територіях Зімбабве, ПАР і Ботсвани – регіонів, які в даний момент знаходяться всередині Південно-атлантичної аномалії.

Життя в Африці завжди була складним. Але близько 1000 років тому, коли жителі цих місць стикалися з особливими екологічними труднощами, вони проводили священні ритуали. У часи особливо посушливих сезонів люди спалювали свої глиняні житла і зернові сховища, намагаючись таким чином задобрити богів і переконати їх дати довгоочікувані дощі. Безумовно ці древні африканці навіть і не підозрювали, що своїми обрядами вони створять безцінний ґрунт для наукових досліджень для тих, хто буде жити через кілька століть після них.

Глина, як існує всюди на Землі, володіє вираженою енергетикою і має своє інформаційне поле, в якому, крім іншого, може міститися інформація про магнітне поле планети.

«Коли ви нагріваєте глину до певної температури, то фактично стабілізуєте магнітні мінерали, що містяться в ній. В цих мінералах «видрукувана» інформація про магнітное поле стирається і буде перезаписана даними про поточний стан поля», — пояснює геофізик Джон Тардуно.

Іншими словами, аналіз цих глиняних артефактів дозволяє вченим не тільки більше з’ясувати про культурологічні особливості древніх народностей, які жили тисячі років тому на території Південної Африки, але ще й дізнатися про те, що з себе представляло на той момент магнітне поле Землі.

«Ми шукали ознаки повторюваної поведінки, так як вважаємо, що саме вони є причиною існування Південно-атлантичної аномалії сьогодні. І ми їх дійсно знайшли. Ця інформація допомагає нам контекстуалізувати поточні зміни магнітного поля», — каже Тардуно.

Дослідження показало, що поточне ослаблення в ПАА є не окремим феноменом в історії Землі, а відбувалося кілька разів у минулому. Аналогічні зміни, кажуть вчені, повинні були спостерігатися в 400-450 рр. н.е., 700-750 рр. н. е.., а також в 1225-1550 рр. н. е. І ця інформація вказує на те, що розташування Південно-атлантичної аномалії не є простою географічною випадковістю.

«Ми починаємо отримувати переконливі докази того, що Африка має щось незвичайне. Щось, що може мати важливий вплив на загальний стан магнітного поля Землі», — додає Традуно.

Є припущення, що ослаблення магнітного поля планети, яке спостерігається приблизно останні 160 років, викликається так званими «африканськими низькошвидкісними мантійними провінціями» або африканськими суперплюмами (гарячими мантійними потоками, що рухаються від основи мантії у ядра Землі незалежно від конвективних течій в мантії), розташованими на глибині приблизно 2900 кілометрів під африканським континентом.

«Цій геологічній особливості має бути кілька десятків мільйонів років. Вона простягається на тисячі кілометрів, але має досить виразні межі», — говорять вчені.

Ці щільні потоки існують в прикордонному шарі між мантією і ядром планети і, згідно з деякими припущеннями, можуть якимось чином викликати обурення внутріземних джерел, які його генерують. Але перед тим, як ми зможемо дізнатися напевно, потрібно буде провести ще не один десяток масштабних наукових досліджень.

Експерти кажуть, що, згідно з ідеєю про зміну полюсів, початок цієї події покладуть процеси, що відбуваються безпосередньо у самому ядрі планети, проте результати останнього дослідження припускають, що все, що відбувається з магнітним полем навколо Землі, міцно пов’язане з феноменами, які відбуваються в певних областях прикордонної області між ядром і мантією. Якщо це дійсно так, то навряд чи хтось міг подумати, що вирішенню цієї складної загадки ми будемо зобов’язані звичайному стародавнього ритуалу, який практикувався тисячоліття тому. Тим не менш, вчені поки не готові дати відповідь на питання про те, що ж все це означає для нашого майбутнього.

«Тепер ми знаємо, що ці зміни в магнітному полі виникали кілька разів у минулому. І останнє з них спостерігається останні 160 років. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що всі ці події є частиною одного цілого, чогось більшого», — говорять дослідники.

«Але поки занадто рано говорити про те, чи справді ці зміни будуть здатні привести до зміни полюсів планети».

Кнопка «Наверх»
Закрыть