Земля

Землеробство з’явилося одночасно в декількох місцях – свідоцтва з Ірану

Ступки і знаряддя для товчіння, відкопані у великому кургані в Загроських горах (Іран), вказали на те, що люди перемелювали зерна пшениці та ячменю вже 11,000 років тому, повідомляє Live Science. Ці знахідки – новий яскравий доказ того, що землеробство з’явилося одночасно в декількох районах Родючого Півмісяця – області Середнього і Близького Сходу (від Єгипту до Перської затоки), яка вважається колискою цивілізації.
«Саме дивно в цій знахідці – що вона розширює Родючий Півмісяць набагато далі на схід», – заявив Джордж Вілкокс (George Willcox), археолог з Національного центру наукових досліджень (Франція), який не брав участь в дослідженні.

Аграрна революція перетворила людське суспільство. Приручення тварин і доместикація зернових рослин дозволила невеликим племенам мисливців-збирачів вирости, осісти, звести перші міста (в Межиріччі) і перейти до нового рівня цивілізації.

У 1950-ті роки знахідки в Єрихоні (Ізраїль) змусили вчених припустити, що землеробство вперше зародилося на території Ізраїлю і Йорданії. Новітні генетичні дані по диким і домашнім рослинам вказують на полірегіональне походження сільського господарства – від південно-західної Туреччини до Іраку та Північної Сирії. Але археологічні докази цієї гіпотези поки були дуже мізерні.

Але в 2009 році Ніколас Конард (Nicholas Conard), археолог з Тюбінгенського університету і його колеги розкопали в Чога Голан (Загроські гори, східний Іран) великий курган. На цьому місці мешкали представники культур кількох епох. «Глиняні будови багато разів були зрівняні з землею, а потім відбудовані заново, в тому ж місці. Щоразу рівень підлоги злегка піднімався – що і дозволяє нам побудувати “стратиграфічну шкалу” жител різних епох », – розповідає Вілкокс.

Ступки, знаряддя для товчіння, кам’яні фігурки і інші інструменти вказують на досить стабільні економічні умови життя. Археологи також виявили тисячі зразків дикого ячменю, дикої пшениці, сочевиці, розкидані по всій території розкопок.

Вимірявши рівень радіоактивних ізотопів, вчені з’ясували, що люди жили на цій території без перерви в проміжку 12,000-9,800 років тому. У перші періоди вони просто збирали зерна дикорослих злаків, але вже в середніх шарах кургану з’являються свідчення доместикації ячменю і сочевиці. До кінця періоду мешканці поселення вже починають вирощувати справжні сільськогосподарські культури, такі як еммер (полба-двузернянка, ранній сорт пшениці).

Знахідки в Чога Голану підкріплюють гіпотезу про Мультирегіональне походження землеробства. Але як саме це сталося, поки залишається неясним – стверджує Марк Несбітт (Mark Nesbitt), етноботанік і куратор ботанічного саду Кью (Лондон), який не брав участь в дослідженні.

«Є свідчення широких контактних зон по всьому родючому півмісяці» – говорить Несбітт. Наприклад, обсидіан з території сучасної Туреччини і раковини з Червоного і Середземного морів археологи знаходять по всьому регіону. Можливо, що мали місце обмежені контакти між культурами, в ході яких поширювалися сільськогосподарські технології. Можливо також, що землеробство з’явилося десь ще, набагато раніше, і обробіток злаків почався у людей, чиї поселення археологи поки взагалі не виявили.

Натхнення: nauka21vek.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button