Всесвіт

Зірка з найпотужнішим магнітним полем у Всесвіті

У 2020 році астрономи виявили найсильніше магнітне поле, яке коли-небудь спостерігалося у Всесвіті. Вивчаючи потужні рентгенівські сигнали, що виходять від нейтронної зірки, команда підрахувала, що її магнітне поле в десятки мільйонів разів сильніше, ніж будь-яке з коли-небудь створених в лабораторії на Землі.

Ця нейтронна зірка, що отримала позначення GRO J1008-57, належить до дуже специфічного підтипу – акреційного рентгенівського пульсара. Як пульсар, він випускає потужні промені електромагнітного випромінювання, які періодично проходять по Землі, як промінь маяка. Опис «акреційного рентгенівського випромінювання» виходить з того факту, що на його поверхню постійно потрапляє космічна речовина, викликаючи періодичні енергетичні спалахи рентгенівського випромінювання, які можуть бути виявлені телескопами.

І недавно команда з Китайської академії наук і Університету Еберхарда Карла в Тюбінгені вивчила одну з цих спалахів, щоб обчислити силу магнітного поля пульсара.

Під час спалаху в серпні 2017 астрономи спостерігали пульсар за допомогою телескопа з модуляцією жорсткого рентгенівського випромінювання (Insight-HXMT). Вони відзначили особливість, звану функцією циклотронного резонансного розсіювання (CRSF). Це закономірність, яка виникає, коли рентгенівські фотони розсіюються електронами плазми на поверхні.

Цей CRSF було виміряно при енергії 90 кеВ, і на підставі цього команда вирахувала, що магнітне поле пульсара досягає 1 мільярда тесла. Це, безумовно, найпотужніше магнітне поле, коли-небудь виявлене у Всесвіті! Для довідки: найсильніше магнітне поле, створене тепер в лабораторії, складає «всього лише» 1200 Тесла.

Але це ще не межа. Передбачається, що більш інтенсивні версії нейтронних зірок, звані магнетари, можуть мати магнітні поля величиною до 100 мільярдів Тесла …

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button