Всесвіт

Зірки розігрівають темну матерію

Вчені виявили, що темна матерія може бути нагріта і приходити в рух в результаті формування зірок в галактиках. Це дослідження вперше підтверджує спостереженнями ефект, відомий як «нагрів темної матерії», і дає нові ключі до розуміння цієї таємничої субстанції.

У цій новій роботі вчені на чолі з Джастіном Рідом (Justin Read) з Університету Суррея, Великобританія, поставили за мету виявити свідчення присутності темної матерії в центрах прилеглих карликових галактик. Карликові галактики – це невеликі, тьмяні галактики, які зазвичай обертаються навколо великих галактик, таких як Чумацький шлях. Вивчення карликових галактик може дати ключі до розуміння темної матерії.

Темна матерія, імовірно, становить більшу частину маси Всесвіту. Однак, оскільки вона не взаємодіє зі світлом так само, як нормальна матерія, присутність темної матерії виявляється лише за її гравітаційним ефектом. Ключ до її вивчення, тим не менш, може лежати в процесах формування зірок в галактиках.

Коли в галактиці формуються нові зірки, потужні зоряні вітри можуть відштовхувати газ і пил від центру галактики. В результаті в центрі галактики залишається менше маси, і гравітаційний вплив на темну матерію в цій галактиці зменшується. У результаті ослаблення гравітаційного тяжіння темна матерія отримує додаткову енергію і мігрує в сторони від центру галактики – ефект, званий «розігрівом темної матерії».

Команда Ріда зміряла кількості темної матерії в центрах 16 карликових галактик з різними історіями зореутворення. Аналіз показав, що галактики, у яких зореутворення припинилося дуже давно, мають більш високу щільність темної матерії в центрах, у порівнянні з галактиками, в яких зореутворення відбувається досі. Ці спостереження свідчать на користь гіпотези, згідно з якою в більш древніх галактик майже не відбувається розігрівання темної матерії, вважають автори.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button