Наука

Знайдений текст середньовічного стендапа: його записав священнослужитель

Вчений з Кембриджського університету знайшли в рукописи XV століття текст «середньовічного стендапа». Гумористичну прозу написав невідомий менестрель і вона призначалася для живого виконання.

За словами Джеймса Уейда, академіка Кембриджського університету, аналіз рукописи XV століття «надав вченим рідкісну можливість отримати уявлення про середньовічні комедійні уявлення». Вигадані менестрелі часто згадувалися в середньовічній літературі, але посилання на реальних виконавців можна зустріти дуже рідко.

Рукописи, які проаналізував історик, зробив священнослужитель Річард Хіге, наставник сім’ї Шербрук, яка належала до дворянства Дербішира. Хіге «запектував» текст невідомого менестреля, який виступав на кордоні Дербішира і Ноттінгемшир приблизно в 1480 році.

Автор підписав його: «[Написано] мною, Річардом Хігом, тому що я був на тому бенкеті і не пив». Вчені вже аналізували його рукописи — наприклад, бурлескний роман «Полювання на зайця» і пародійний вірш «Битва при Бреконветі».

Текст знайшли «у всіх на виду», в Національній бібліотеці Шотландії. Рукопис вивчали і раніше, але автори попереднього дослідження більше зосередилися на тому, як був зроблений рукопис і випустили з уваги його комедійне значення.

У середньовічному суспільстві менестрелі вважалися «важливими фігурами». Вони писали тексти і виступали з ними. «В оповіданнях і віршах менестрелі висміювали королів, священиків і селян, спонукаючи публіку напиватися», — пишуть вчені.

Перед нами постав справжній середньовічний стендап-артист, що створює дійсно оригінальний, іронічний матеріал. Отримати уявлення про когось подібного з того часу неймовірно рідкісна і захоплююча подія, – розповів Джеймс Уейд, автор дослідження

Протягом усього Середньовіччя менестрелі подорожували між ярмарками, тавернами і баронськими залами, щоб розважати людей піснями і історіями. Вважається, що багато менестрелів працювали днем, в тому числі пахарями і рознощиками, але ходили на концерти ночами і по вихідним. Деякі, можливо, подорожували по країні.

У тексті є вірш «Полювання на зайця» про вигаданих селян, в тому числі Дейва з Долини і Джека Уейда, які могли бути з будь-якої середньовічного села. В одній сцені згадується «кролик-вбивця», який нагадує персонажа Монті Пайтона. Жарти про кроликів-вбивць — давня традиція в середньовічній літературі. Чосер згадував їх «Кентерберійських оповіданнях».

Також менестрель цитував пародійну проповідь. «Пий ти за мене, а я за тебе, і тримай свою чашу високо» і «Бог не любить ні коней, ні кобил, але веселих людей, які можуть дивитися в чашу».

«Цей менестрель спілкується з аудиторією, серед якої, можливо, люди різноманітного соціального стану. Він пропонує їм напитися і повеселитися один з одним », — пояснює автор дослідження.

Докладний аналіз переклад і аналіз тексту опублікований на сайті Кембриджського університету.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button