Здоров'я

Знайдено ефективний природний антибіотик

Як показало нове швейцарське дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, певна речовина, яку виробляють комахи, руйнує захисну мембрану бактерій, стійких до антибіотиків. Відкриття може допомогти в створенні нового типу антибактеріальних засобів.

Стійкість до антибіотиків — найбільш серйозна загроза для здоров’я людства

Протимікробні препарати застосовують для профілактики і лікування бактеріальних інфекційних захворювань. Однак іноді ефективність терапії знижується, і бактерії-збудники продовжують рости і розмножуватися. Цей процес прискорюється при неправильному застосуванні препаратів, наприклад, при лікуванні антибіотиками без рекомендації лікаря. В результаті лікування захворювань ускладнюється або стає неможливим, збільшується тривалість госпіталізацій, підвищується смертність.

За даними ВООЗ, найбільш небезпечними стійкими до антибіотиків бактеріями є: кишкова паличка, клебсієлла пневмонії, золотистий стафілокок, стрептокок пневмонії і сальмонела. За винятком стрептококів пневмонії, всі ці бактерії є грамнегативними (при проведенні методу Грама не забарвлюються фіолетовим, повністю знебарвлюються).

Однак вченим з Цюріхського університету (UZH) в Швейцарії, можливо, вдалося зруйнувати ці мікроорганізми. Вони виявили, що зустрічається в природі антибіотик танатин (thanatin), який виробляється комахами Podisus maculiventris, та атакує мембрани грамнегативних бактерій. Дослідження очолив професор Джон А. Робінсон (John A. Robinson).

Як пояснили вчені, асиметрична зовнішня мембрана захищає грамнегативні бактерії від зовнішнього впливу. Вона складається з двох шарів ліпополісахаридів (ЛПС) зовні і прошарку гліцерофосфоліпідів між ними.

Дослідники провели експеримент in vitro на бактерії E. coli (кишкова паличка), щоб з’ясувати, чи буде антибіотик-танатин реагувати з Lpt-білками. Ці сполуки створюють “міст” між внутрішньою та зовнішньою мембранами, який і перешкоджає руйнуванню грамнегативних бактерій. Вчені виявили, що танатин блокує зв’язок між білками. В результаті молекули ЛПС не можуть дістатися до місця, де бактерію атакує подразник, і антибіотик руйнує її.

На підставі свого дослідження професор Робінсон пропонує створити нові бактерицидні препарати на основі танатина, які б ефективно боролися з грамнегативними патогенами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button