Технології

Знайдено спосіб отримувати багато прісної води з повітря

Нова дешева система, що збирає воду з повітря, може розв’язати проблему нестачі прісної води у багатьох посушливих регіонах.

Вчені з Массачусетського технологічного інституту в співпраці з колегами з Чилі розробили пристрій, який збирає питну воду з повітря. Це не унікальний винахід людини : в деяких найпосушливіших регіонах планети рослини і тварини зуміли адаптуватися до нестачі води. У місцях, де опади надзвичайно рідкісні або навіть відсутні зовсім, тварини і рослини витягають воду прямо з повітря, а конкретніше з туману, який надходить від океанів.

Учені змогли повторити цей “трюк”, тільки в набагато більшому масштабі, і створили установку, яка здатна витягати з туману до 10% вологи. Схожі установки вже працюють в 17 країнах по всьому світу, але їх ефективність рідко досягає навіть 2%.

Звичайні системи для збору води з повітря складаються з вертикальної системи, виготовленої з поліолефінових волокон. Ці сітки дешеві, але малоефективні, оскільки навіть в оптимальних умовах здатні витягнути з туману лише 2% вологи.

Фахівці з MIT змогли підібрати ідеальні параметри системи і різко підвищити її ефективність. Передусім, необхідно замінити синтетичні волокна на систему з нержавіючої сталі з нитками завтовшки в 2-3 рази більше товщини людського волоса. Крім того, на систему необхідно нанести спеціальне покриття, яке дозволяє крапелькам легше ковзати по ниткам і потрапляти в жолоб для збору води перш, ніж вітер здує їх і понесе разом з іншим туманом.
При цьому важливо, щоб розмір вічка сітки був в 2 рази більше діаметру волокон, з яких ця сітка зроблена.

Прототип нового пристрою був випробуваний в умовах прибережних гір на краю пустелі Атакама. При площі сітки в 1 кв. м. вдавалося отримувати по декілька літрів питної води в день. Більше того, як показали розрахунки, в певну пору року такий пристрій може зібрати до 12 літрів прісної води в день. Якщо ж використати сітку, поставлену в декілька рядів один за одним, то можна зібрати значно більше вологи, ніж розраховані 10%.

[youtube]p2invVwyC6k[/youtube]

Розробники стверджують, що зроблені з нержавіючої сталі великі сітки в сотні квадратних метрів коштуватимуть відносно недорого, але при цьому прослужать дуже довго і робитимуть воду, не споживаючи електрику. Усе обслуговування такої установки полягатиме у видаленні піску і іншого сміття, причому міцність мережі дозволяє робити очищення, наприклад, за допомогою повітря під тиском або щітки.

За розрахунками чилійських дослідників, навіть якщо захопити лише 4% води, що міститься в тумані, можна буде забезпечити дешевою прісною водою територію порівнянну із 4 північними регіонами Чилі.

Натхнення: rnd.cnews.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button