Людина

Зростання нових нейронів в мозку може тривати до глибокої старості

Нейрофізіологи зареєстрували розвиток нових нервових клітин гіпокампу навіть після 90-річного віку.

Питання про те, «чи відновлюються нервові клітини» — точніше кажучи, про здібності дорослого мозку утворювати нові нейрони, — можна назвати одним з найбільш знаменитих в сучасній науці. Роботи останніх років показують, що в деяких ділянках мозку нервові клітини дійсно можуть з’являтися і в зрілому віці. Мова йде насамперед про гіпокамп, який грає ключову роль в інтеграції сенсорного досвіду, роботі емоцій і пам’яті.

Автори нової статті, опублікованій в журналі Nature Medicine, виявили нові клітини в гіпокампі навіть у людей похилого віку. Судячи з усього, їх зростання в здоровому мозку може тривати і до глибокої старості, якщо тільки йому не завадить хвороба Альцгеймера або інші нейродегенеративні процеси. Вчені вважають, що раніше виявити це не вдавалося через різні недоліки у методах пошуку.

Марія Ллоренс-Мартін (Marіa Llorens-Martіn) і її колеги з Мадридського автономного університету культивували «в пробірці» зразки здорової нервової тканини гіпокампу, отриманої від тринадцяти померлих донорів у віці від 43 до 87 років. Молоді нейрони утворювалися навіть в найбільш «старих» зразках, хоча швидкість їх зростання падала з віком. У тканинах мозку 40 і 70 років вчені нарахували по 40 тисяч і 30 тисяч таких клітин на кубічний міліметр відповідно.

Рост новых нейронов в мозге может продолжаться до глубокой старости
Зразок тканини гіпокампу здорового мозку, померлого в 68 років; ще не дозрілі остаточно нейрони пов’язані з червоними флуоресціюючими мітками / ©CSIC, Nature

Завершивши роботу зі зразками здорового мозку, автори звернулися до тканин, отриманих у пацієнтів, які страждають на хворобу Альцгеймера, — 52 особи віком від 52 до 97 років. Як не дивно, молоді нейрони вдалося помітити навіть у найстаршого з них. З іншого боку, темпи появи нових клітин у таких людей все одно залишалися нижче, і навіть на ранніх стадіях хвороби вони становили від половини до 2/3 від рівня, характерного для здорового мозку.

Кнопка «Наверх»