Головна / Здоров'я / Підвищений тиск: коли не варто панікувати

Підвищений тиск: коли не варто панікувати

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Оцініть статтю!)
Загрузка...
 
 

Якщо ви ніколи не страждали від підвищеного тиску, то показники, що значно перевищують норму можуть вас злякати. Але ось панікувати зовсім не обов’язково.

Повышенное давление: когда не стоит паниковать

Кров’яний тиск — сила, з якою кров тисне на стінки кровоносних судин. Якщо тиск постійно підвищений, це може пошкодити стінки судин, збільшивши ризик інфаркту, інсульту і навіть еректильної дисфункції, заявляє Американська кардіологічна асоціація.

Однак нормальний кров’яний тиск з рідкісними «сплесками» — навіть на 15-20 пунктів вище звичайного — практично нешкідливий, каже лікар і глава дослідницької групи Бенджамін Каплан.

Різко підвищити ваш тиск можуть ці 6 цілком банальних причин:

Вас злякали лікарі

Заходите в медичний заклад, і серце починає битися так, що, здається, ось-ось вискочить з грудей?

«Значить, ваш організм перебуває в стресовій для нього ситуації і на всяк випадок підвищує швидкість серцебиття, якщо раптом вам знадобиться прийняти миттєві дії», — пояснює лікар Каплан. Лікарі навіть жартома називають це «гіпертензією білих халатів», чому ваш тиск може на 15 пунктів перевищувати нормальний.

Глибше вдихайте через ніс, повільно видихайте через рот — так ви швидше заспокоїтеся, сповільніть серцебиття і повернете тиск у звичне русло. Можливо і вимірювати тиск варто ближче до кінця прийому, щоб ви встигли освоїтися і розслабитися.

Ви спізнювалися на прийом

З ким не буває: парковка в самому кінці стоянки, а до прийому залишаються лічені хвилини, і ось ви біжите до лікаря на всіх парах, стрибком піднімаючись на третій поверх. Серцево-судинна система не буде в захваті — вся ця підвищена активність вимагає прискореної циркуляції крові, і судинам доведеться «попотіти» нарівні з вами — звідси і тимчасове підвищення тиску, пояснює лікар Каплан. Знову ж таки, варто попросити лікаря виміряти ваш пульс і тиск до кінця прийому, щоб отримати більш реальні показники.

Вам терміново потрібно в туалет

Коли сечовий міхур повний, організм реагує на це викиданням в кров адреналіну — вимога негайного реагування. Цей гормон змушує судини стискатися, що підвищує тиск на 15 пунктів, говорить кардіолог Стів Шеріс.

Вирішити проблему — надзвичайно просто.

Якщо ви прийшли до лікаря на прийом, і вам терміново потрібно в туалет — не терпіть. Це поважна причина, і вже через 3-4 хвилини ви зможете показати правильний кров’яний тиск.

Ви випили кави або енергетичний напій

Причина — кофеїн, хоча вчені і не розуміють механізм його впливу на підвищення тиску. Можливо, це змушує мозок викидати адреналін, який підвищує серцебиття. Можливо, причина у звуженні судин, припускають у Клініці Мейо.

Кофеїн сильніше впливає на людей, які до нього не звикли — їх тиск може підскочити на 15 пунктів, у кавоманів — всього 5.

Тому, якщо ви не встаєте вранці з ліжка тільки заради філіжанки кави — не варто записуватися у шанувальники цього напою в день вашого візиту до лікаря. Але навіть іншим експерти не рекомендують пити каву хоча б за 30 хвилин до вимірювання тиску.

Ви сиділи зі схрещеними ногами

Сидіння з перехрещеними ногами здавлює кровоносні судини нижніх кінцівок, змушуючи кров накопичуватися. Серце реагує на це підвищенням зусиль по просуванню крові, посилюючи тиск до 8 пунктів. Для вірних показників кров’яного тиску сидіти перед прийом варто в розслабленій позі, не схрещуючи ніг: обидві ступні на підлозі, лікті на підлокітники крісла.

В оглядовій кімнаті дуже холодно

Коли вам холодно, кровоносні судини поверхні шкіри стискаються, щоб спрямувати більше крові до центру — заради підтримки в теплі життєво важливих органів. Така реакція з енергозбереження може підвищити ваш кров’яний тиск на 20 пунктів, пояснює лікар Шеріс.

І оскільки пограти з термостатом в оглядовому у вас не вийде, по можливості вдягніться тепліше до вимірювання тиску. У будь-якому випадку вкажіть лікарю, що ви замерзли — це підкаже йому, що ваші результати вимірювання тиску можуть не відображати реальної картини.

Чи варто так переживати через підвищення показників тиску?

Якщо ви раптом отримали «погані» цифри при перевірці тиску — сильно переживати не варто. Лікарі вимірюють тиск двічі з інтервалом в одну хвилину і беруть до уваги їх середнє арифметичне. Якщо тиск без причин виявився підвищеним, і ви кивнули головою на одну з вищезазначених причин — повідомте про це лікаря. Можливо, він вважатиме за потрібне збільшити інтервал між першим і другим виміром тиску.

«Діагноз «підвищений тиск» ставиться лише тоді, коли він підвищений на всіх вимірах кілька днів», — пояснює лікар Каплан.

Якщо тиск постійно перевищує 140/90 («відправна точка» підвищеного тиску), ви можете обговорити з лікарем зміни в способі життя — наприклад, фізичну активність, правильне харчування, відмова від солоного, алкоголю та куріння — а також відмова від таких ліків, як парацетамол (ацетамінофен), антидепресанти і кортикостероїди.

Натхнення: zdorovie.com

 
Loading...
comments powered by HyperComments