Главная / Земля / Видобуток нафти викликав землетруси у Каліфорнії на початку 20 століття

Видобуток нафти викликав землетруси у Каліфорнії на початку 20 століття

Видобуток нафти на початку минулого століття міг бути однією з основних причин виникнення серії потужних землетрусів в Лос-Анджелесі і в інших містах Каліфорнії в 1920 і 1930 роках, заявляють геофізики в статті, опублікованій в журналі Bulletin of the Seismological Society of America.

c30357aa5cf4d703ef5aa3584e3e47c9
«Коли нафтодобувачі розробили технології закачування води в свердловини і поміняли всю культуру видобутку нафти в цілому в 1935 році, подібні землетрусу фактично припинилися. Можна сказати, що подібні катаклізми є винятковим феноменом початку 20 століття», — заявила Сьюзан Хау (Susan Hough) з Геологічної служби США.

За словами Хау, вона та її колега Морган Пейдж фактично доробили роботу, якою займався легендарний Чарльз Ріхтер, один із засновників сучасної сейсмології і автор шкали, яку сьогодні використовує преса і вчені для оцінки сили землетрусів.

Вивчаючи архіви Каліфорнійського технологічного інституту, де працював Ріхтер, Хау виявила, що він був свідком одного з найсильніших землетрусів в Каліфорнії, який стався 8 липня 1929 року в містечку Уіт’єр на півдні штату. Ріхтер описав наслідки і перебіг цієї катастрофи в записках, які потім ніде не були опубліковані до тих пір, поки їх не знайшла Хау.

Вивчаючи ці записи великого сейсмолога, Хау помітила, що цей землетрус і три інших подібних події в 1920 і 1930 роках – землетрус у Лонг-Біч в 1933 році, в Санта-Моніці в 1930 році і в Інглвуді в 1920 році – схожі за своїми властивостями на серію поштовхів в Техасі в той же час. Ці землетрусу в Техасі, як нещодавно з’ясували вчені, були пов’язані з варварськими методами видобутку нафти на території Сходу США на початку минулого століття.

Керуючись цією ідеєю, Пейдж і Хау перевірили, чи це характерно і для Каліфорнії. Нафтовидобуток на території штату, як пояснюють вчені, почався ще в 90 роки 19 століття і до початку 20 років Каліфорнія стала одним з основних нафтовидобувних регіонів Америки. З цієї причини учені зібрали статистику по частоті землетрусів на півдні США в цей час, і порівняли її з тими даними, які їм вдалося «накопати» з розвитку нафтової індустрії Каліфорнії в «бурхливі двадцяті» і в епоху до Першої світової війни.

Як зазначає Хау, зробити це було непросто через майже повну відсутність дійсно наукових вимірів сили і розташування вогнищ землетрусів, і нотатки Ріхтера в цьому їй сильно допомогли. Порівняння даних по частоті землетрусів і експансією нафтовидобутку показало, що будівництво нових нафтових вишок призводила до помітного підвищення частоти землетрусів в тому регіоні штату, де були пробурені ці свердловини.

Сила поштовхів, їх розташування вогнищ і епіцентрів, а також інші сейсмічні параметри, як стверджують Хау та Пейдж, залежали від глибини свердловини і того, як багато нафти з неї викачували. Приміром, епіцентр землетрусу у Лонг-Біч знаходився фактично всередині нафтової свердловини Хантінгтон-Біч, відкритої в кінці 1920 років.

Настільки чіткий зв’язок між землетрусами і видобутком нафти, як вважають вчені, обумовлений варварськими методами видобутку нафти в той час. Як розповідає Хау, тоді ніхто не думав про безпеку і про те, що земні породи просідають після викачування нафти, і просто бурив свердловини і отримував нафту з-під землі, не заміняючи її водою.

Це призводило до різкого просідання ґрунту на десятки сантиметрів, що викликало серйозні зміни в тисках пластів порід один на одного в околицях розломів, існуючих в Каліфорнії, що і породжувало землетруси. Сьогодні, як підкреслюють вчені, почастішання землетрусів в Каліфорнії не пов’язано з видобутком нафти, хоча в інших штатах, по всій видимості, такі речі іноді трапляються.

 

 
comments powered by HyperComments