Земля

50% чоловіків Західної Європи є нащадками “невідомого монарха бронзового століття”

Половина всіх чоловіків Західної Європи виявилася нащадками одного вождя бронзового століття — він став родоначальником династії аристократів, які заселили всю Європу. До такого висновку дійшов міжнародний колектив вчених. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Genetics.

b187511f7915849601b65655321c3de2

Вчені порівняли відмінності між Y-хромосомами 1200 чоловіків з 26 країн (дані були зібрані в рамках проекту «1000 геномів»). Ця хромосома успадковується тільки по чоловічій лінії, від батька до сина.

Найбільше вразили дослідників часті епізоди вибухоподібного зростання чоловічого населення. Перший раз такі явища були відзначені 50-55 тисяч років тому в Азії і Європі і 15 тисяч років тому в Америці. Особливу увагу вчених привернув різкий стрибок чоловічого населення в Західній Європі, пов’язаний з нащадками одного з «царів» епохи бронзового століття.

«Половина європейців — нащадки однієї людини. Генетика не говорить нам, чому це сталося, — можна тільки придумувати гіпотези. Ймовірно, причина в різкому технологічному стрибку, плоди якого контролювали невеликі групи чоловіків. Ця еліта керувала населенням і його розмноженням», — розповів співавтор наукової статті Кріс Тайлер-Сміт (Chris Tyler-Smith).

Мабуть, невідомий монарх представляв організаторів «нового порядку» в Європі: ієрархічно організованого суспільства, яке прийшло на зміну більш автономним і егалітарним громадам кам’яного століття. Обробка металу і винахід колеса дали еліті ресурси, необхідні для військових перемог і підпорядкування решти населення.

У 2015 році генетики з’ясували, що більшість сучасних чоловіків-європейців є нащадками всього трьох родів епохи бронзового століття. Це стало можливим завдяки вождям і воїнам і пов’язаного з їх діяльністю демографічного зростання, який розпочався приблизно 4000 років тому і закінчився на рубежі старої і нової ери.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button