Всесвіт

99% планет в Чумацькому Шляху непридатні для життя

99.9999% планет в Чумацькому Шляху або дуже молоді для виникнення життя, або зовсім непридатні для її існування.

f490336bf728baade26ff7c9f1744a74
Астрономи з Австрії, Сербії та Франції провели моделювання долі потенційно жилих планет навколо зірок, розташованих у різних частинах нашої Галактики. Дослідники прийшли до несподіваного висновку: Сонячна система в силу свого незвичайного розташування є однією з найдавніших планетних систем, в яких можливе існування складних форм життя. Переважна більшість інших потенційно жилих планет Галактики куди молодші, і якщо життя на них існує, то воно менш розвинене. Відповідна стаття опублікована в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, а її препринтом можна ознайомитися на сайті Корнельського університету.

Автори роботи провели складне моделювання процесів зореутворення в спіральній галактиці, ідентичній Чумацькому Шляху. В рамках моделі вчені “прокрутили” перші 10 мільярдів років історії такої галактики (такий розрахунковий вік і у Чумацького Шляху). Як їм вдалося з’ясувати, чимало зірок утворюються в регіонах галактичного ядра і поблизу від нього (до 20 тисяч світлових років). Практично на всіх планетах життя може існувати, але майже гарантовано не досягає стадії складних наземних форм.

Ближче до центру зірок дуже багато і дистанція між ними в багато разів менше, ніж в околицях Сонця. Через часті вибухи наднових, що знаходяться по сусідству, гіпотетична біосфера планет у зоні населеності піддається систематичним сильним ударам іонізуючої радіації. Крім того, озоновий шар на планетах земного типу надовго знищується спалахом наднової, якщо вибух стався ближче ніж в кількох десятків світлових років.

Іншою небезпекою для життя на планетах поблизу зірок в центрі галактики є систематичні близькі проходження зірок на відстані менше 15 мільярдів кілометрів одна від одної. Такі зближення з високою ймовірністю дестабілізують орбіти планет обох систем, переміщаючи їх з жилої зони в нежилу і навпаки. Також небезпечні зближення серйозно обурюють орбіти безлічі великих астероїдів і комет, створюючи загрозу масованого важкого бомбардування населених екзопланет.

Все це означає, що історія еволюції життя на планетах навколо зірки поблизу центру Галактики буде представляти собою суцільний ланцюжок масових вимирань. Автори вважають, що частково така ситуація вірна і для Землі, яка знаходиться всього в 26 000 світлових років від галактичного центру. Цілком безпечна дистанція, що виключає систематичні масові вимирання за астрономічних причин, пролягає значно далі — в 30-50 тисяч світлових років від центру.

Однак починаючи з цієї безпечної дистанції вступає в дію інший фактор. За розрахунками астрономів, на периферії, у своєрідній “галактичній зоні населеності” середній вік системи з потенційно населеними планетами складає всього три мільярди років. Коли Земля була в такому віці, на ній в кращому випадку тільки почали з’являтися багатоклітинні. Це означає, що хоча теоретично більшість цивілізацій Галактики повинні з’явитися саме на її периферії, час для цього ще просто не настав.

При спробі розрахувати, яка ймовірність земного варіанту розвитку — тобто існування потенційно населеної планети віком до 4-5 мільярдів років всього в 26 000 світлових років від центру, — вчені виявили, що вона досить низька. І хоча говорити про конкретні цифри досить складно, вона, по всій видимості, нижче одного відсотка. До того ж на такій дистанції не виключені систематичні масові вимирання, що утруднюють розвиток складних форм життя.

У зв’язку з цим автори пропонують зосередити пошуки слідів позаземного життя на регіонах, що лежать далі від галактичного центру, ніж наша Сонячна система. При цьому найбільш вірогідним об’єктом пошуку такого роду вони вважають примітивні бактеріальні форми, що не дають слідів технічної діяльності. Це означає, що проекти типу SETI надто оптимістично ставляться до рівня розвитку позаземного життя. Якщо ми одна з найстаріших населених планет в нашому регіоні Галактики, шансів на реєстрацію радіосигналів близьких сусідів може і не бути.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button