Земля

Астероїд, який вбив динозаврів, залишив за собою хімічний слід в Світовому океані

Астероїди, падаючи на Землю, залишають за собою хімічний слід в ґрунтах. До такого висновку прийшли вчені з Університету Цукуби, які зв’язали хімічний склад глини, що утворилася на межі двох періодів — Крейдового і Палеогену, з падінням астероїда, що вбив динозаврів.

Той самий астероїд, який впав на півострів Юкатан, територію сучасної Мексики, і який посприяв крейдо-палеогеновому вимиранню 66 млн років тому, збагатив ґрунт цілим набором елементів. Очевидно, що розуміння механізму появи таких речовин може дати пояснення складу ґрунтів в різні міжгеологічні періоди.

У дослідженні, опублікованому в Бюлетені Геологічного товариства Америки, дослідники проаналізували концентрації в межових глинах крейдо-палеогенового періоду таких елементів, як мідь, срібло і свинець, щоб визначити, які саме процеси призвели до збагачення цими елементами після впливу астероїда. В рубіжному шарі були виявлені два збагачених компоненти, кожен з яких мав різний склад елементів. Один компонент був включений в пірит, а інший компонент при цьому не був пов’язаний з піритом зовсім.

«Оскільки збагачення елементів цих двох компонентах глини рубіжного періоду супроводжувалося збагаченням іридію, — розповідає професор Теруюкі Маруока, — обидва ці компоненту могли бути викликані процесами, пов’язаними з впливом астероїда».

Оксиди та гідроксиди заліза виконували функцію носійної фази, яка постачала халькофільні елементи (елементи, сконцентровані в сульфідних мінералах) в глини рубіжного періоду на морському дні. Хмара парів від удару астероїда виробляла оксиди та гідроксиди заліза, які могли переносити халькофільні елементи в океанах і були джерелом заліза в зернах піриту, що містять халькофільні елементи.

«Вони могли бути включені в пірит як домішки», — пояснює професор Маруока. — Крім того, як оксиди та гідроксиди заліза, так і халькофільні елементи могли потрапити в навколишнє середовище з гірських порід, які були вражені ударом астероїда».

Крім того, органічні речовини в океанах могли накопичувати мідь і срібло. Оскільки речовина, що потрапило у воду після падіння астероїда, розкладалося на морському дні, вона могла виділяти елементи, які потім утворювали зерна, збагачені міддю або сріблом. Це, своєю чергою, могло призвести до утворення дискретних зерен, відмінних від піриту. Кислотні дощі, які відбулися після удару астероїда в кінці Крейдяного періоду, також могли призвести до появи в океані таких елементів, як мідь, срібло і свинець, оскільки ці елементи є типовими компонентами розчинних в кислоті сульфідів і збагачені другим халькофільним компонентом, не пов’язаних з піритом.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button