Всесвіт

Астрономи виявили в Сонячній системі дивний об’єкт. Він схожий на астероїд і комету

Вчені визначили рідкісний об’єкт у Сонячній системі з ознаками як астероїда, так і комети. Його походження поки залишається неясним.

Об’єкт, що отримав назву 2005 QN173, обертається по орбіті навколо Сонця, як і будь — який інший астероїд, але більшість таких об’єктів — це кам’янисті тіла, які не змінюються при проходженні через Сонячну систему. Однак, нове дослідження показує, що з QN173, який був вперше помічений у 2005 році, справи йдуть зовсім не так.

Цей об’єкт виглядає як комета, з поверхні якої в міру руху вилітає пил і випаровуються гази. В результаті в об’єкта формується довгий хвіст. Це явна ознака комети, проте зазвичай ці тіла рухаються по сильно витягнутих еліптичних орбітах, то наближаючись до сонця, то віддаляючись від нього. За словами вчених, які помітили цю дивовижну особливість, таке відкриття розмиває грані між двома типами об’єктів — астероїдами й кометами.

Попри свої кометоподібні характеристики, орбіта об’єкта безумовно схожа на орбіту астероїда: він спокійно обертається навколо Сонця у зовнішній частині поясу астероїдів, який знаходиться між Марсом і Юпітером. Повний оборот QN173 здійснює приблизно раз в 5 років.

Переглядаючи дані, зібрані в ході спостережень телескопа ATLAS на Гаваях, вчені цього літа помітили, що в об’єкта з’явився хвіст. Ця особливість проявилася в додаткових спостереженнях, зроблених телескопом в обсерваторії Лоуелла в Арізоні. Потім вчені перевірили попередні спостереження, зроблені іншими об’єктами, і знову помітили хвіст на знімках.

У цих спостереженнях об’єкт віддалявся від сонця після проходження перигелію (найближча до зірки точка орбіти). Тим часом інші вчені переглянули спостереження 2005 QN173, зібрані апаратом Dark Energy Camera в липні 2016 року, коли об’єкт в останній раз знаходився в перигелію — і на цих знімках вони теж помітили хвіст.

Активність навколо перигелію відповідає профілю комети: збільшення сонячного тепла перетворює заморожений лід в газ — відбувається сублімація. Типові комети проводять більшу частину свого часу досить далеко від сонця, тому їх можна на вигляд прийняти за астероїди, але при наближенні до зірки тепло розтоплює лід, створюючи хвіст.

Препринт статті доступний на сайті arXiv.org.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button