Всесвіт

Астрономи змогли розкрити таємницю «швидкісного» залишку наднової

Дослідники спостерігали за допомогою декількох телескопів за зіркою LP 40-365. Вчені показали, що цей об’єкт не тільки рухається з величезною швидкістю після пережитого вибуху наднової, але і обертається при цьому. Це пояснює різкі коливання світності зірки.

Наднові виникають, коли зірка стає занадто масивною, щоб підтримувати свою масу. В кінцевому підсумку вона скидає зовнішню оболонку і перетворюється в чорну діру, білий карлик або нейтронну зірку. Визначення швидкості обертання зірки LP 40-365 після наднової може дати ключ до розуміння вихідної двозіркової системи, в якій вона виникла. У Всесвіті зірки часто збираються в найближчі пари. Таке відбувається і з білими карликами, які можуть пережити другий вибух наднової в деяких випадках.

Якщо один білий карлик віддасть занадто багато маси іншому, то цього може вистачити для виникнення наднової. Наднові є звичайним явищем в галактиці і можуть походити за різними механізмами, але їх зазвичай дуже важко зафіксувати. Через це важко зрозуміти, яка зірка вибухнула, а яка віддала свою речовину компаньйонові.

Грунтуючись на відносно повільній швидкості обертання LP 40-365, автори роботи роблять висновок, що цей об’єкт є залишком зірки, яка самознищилася після того, як її компаньйон віддав їй занадто велику кількість речовини, коли вони оберталися навколо одна одної на високій швидкості. Через те, що зірки оберталися навколо один одного так швидко і близько, вибух наднової позначився на обох об’єктах. Астрономи припускають, що рештки одного з них повністю поглинув інший.

Вибух також породив величезну кількість енергії, яка збільшила швидкість руху LP 40-365 і змусило зірку обертатися з високою швидкістю – повний оборот світило робить всього за дев’ять годин. Для порівняння, Сонце робить оборот навколо своєї осі за 27 днів. За словами вчених, такі об’єкти, як LP 40-365, є не тільки одними з найшвидших відомих зірок, але і об’єктами з найвищим вмістом металів. Зірки, подібні до нашого сонця, складаються з гелію і водню, але зірка, яка пережила наднову, складається в основному з металів, тому як в процесі вибуху термоядерний синтез сильно активізується.

Стаття опублікована в The Astrophysical Journal Letters.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button