Всесвіт

Центр зоряного скупчення NGC 6397 виявився заповнений дрібними чорними дірами (відео)

У центрі кульового скупчення NGC 6397 астрономи виявили ціле «кладовище» – безліч невеликих чорних дір, що залишилися після загибелі масивних і древніх зірок.

NGC 6397 на знімках космічного телескопа Хаббл © © NASA, ESA, Т. Браун, С. Казертано, Дж. Андерсон (STScI)

Одне з найближчих до нас кульових скупчень – NGC 6397 – знаходиться всього в 7800 світлових роках і включає близько 400 тисяч зірок. NGC 6397 – одне з усього пари десятків скупчень Чумацького Шляху зі сколапсованим ядром: більшість його зірок щільно зібрані в центрі, на який припадає і левова частка випромінювання. Скупчення виділяється і віком, який оцінюють в 13,4 мільярда років – трохи менше, ніж у самого Чумацького Шляху і всього Всесвіту.

Нещодавно астрономи розглянули ядро NGC 6397 за допомогою космічних телескопів Hubble і Gaia і виявили, що воно наповнене не тільки зірками, а й чорними дірами зоряних мас. Про це вчені пишуть в новій статті, опублікованій в журналі Astronomy & Astrophysics. Коротко про їхню роботу розповідається в прес-релізі NASA.

Простеживши за рухами зірок в NGC 6397, Едуардо Вітраль (Eduardo Vitral) і Гері Меймон (Gary Mamon) з Паризького інституту астрофізики (IAP) виявили присутність невидимої додаткової маси в щільному ядрі скупчення. Це зацікавило астрономів, оскільки могло вказувати на присутність в центрі чорної діри проміжної маси (від сотень до сотень тисяч мас Сонця). Такі об’єкти вважаються чимось на зразок довгоочікуваної «проміжної ланки» між чорними дірами зоряної маси і надмасивними. Незважаючи на всі зусилля, достовірно виявити їх поки не вдається.

© NASA Goddard Space Flight Center

Чи не знайшлася така діра і в цей раз. «Ми були здивовані, виявивши, що ця додаткова маса не” точкова “, як можна було очікувати від одиночної і досить важкої чорної діри, а розтягнута і займає кілька відсотків від розмірів самого скупчення», – говорить Едуардо Вітраль. «Аналіз показав, що орбітальні рухи зірок близькі до випадкових, а не виражено кругові або еліптичні», – додає Меймон.

Автори приходять до висновку, що невидима компонента скупчення являє собою безліч останків старих світил – білих карликів, нейтронних зірок і чорних дір зоряної маси, які «осіли» в ядрі в результаті довгих гравітаційних взаємодій. Загальна їх маса оцінюється в 1000-2000 сонячних мас, велика частина якої припадає на чорні діри, що залишилися після загибелі масивних зірок. Вчені додають, що така кількість дірок в одному місці може вести до частих злиття, деякі з яких, можливо, вдасться спостерігати за допомогою гравітаційно-хвильових телескопів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button