Земля

Чому дощі і спека стали «нескінченними»?

Дощі і епізоди спеки стали незвичайно довгими в останні роки через різкі зміни у характері руху вітрів над Америкою, Європою та Азією, пов’язаних з потеплінням Арктики. Про це пишуть кліматологи в журналі Nature Communications.

«Всю нашу планету охоплюють гігантські потоки повітря, які ми називаємо «планетними хвилями». Наші спостереження показують, що викиди парникових газів почали впливати на їх роботу, заважаючи поширенню і руху. Коли такі хвилі «застряють», вони, по суті, «заморожують» погоду, у результаті чого дощі перетворюються в потопи, хороша погода — в хвилі спеки, а посухи — у найпотужніші пожежі», — розповідає Ганс Шнелльнгубер (Hans Schnellnhuber) з Інституту кліматологічних досліджень у Потсдамі (Німеччина).

Одним з наслідків глобального потепління вважаються так звані екстремальні погодні явища — періоди аномальної спеки взимку або холоду влітку, хвилі спеки, тижневі проливні дощі, посухи та інші феномени, пов’язані з «неправильною» погодою.

Частота подібних явищ у майбутньому буде тільки зростати по мірі подальшого розвитку глобального потепління, і вони будуть охоплювати все більші території. Це призведе, як показують розрахунки західних кліматологів, до різкого збільшення смертності — кожен «зайвий» градус спеки влітку буде підвищувати число померлих людей на п’ять відсотків.

Як зазначає Шнелльнгубер, багато людей почали помічати в останні роки, що погода в літні місяці змінюється не так швидко, як це відбувалося в минулому, — жаркі дні перетворилися в тижні спеки, а дощі іноді тривають по кілька діб. Це викликає пожежі, повені й інші катаклізми, які завдають величезної шкоди економіці і забирають життя сотень людей.

Німецькі кліматологи зацікавились цією проблемою і спробували розкрити її коріння, вивчаючи дані, зібрані наземними метеорологічними станціями і супутниками під час подібних аномалій. Проаналізувавши ці дані, вчені порівняли їх з тим, що передбачали комп’ютерні кліматичні моделі в надії знайти корінь цих дивних «заморочок» погоди.

Як виявилося, майже всі ці події були породжені тим, що температури в Арктиці в останні роки росли помітно вище, ніж в інших регіонах Землі. Завдяки цьому різниця в температурі між Заполяр’ям, помірними широтами і тропіками помітно впала, що різко змінило характер руху вітрів у верхніх шарах атмосфери.

В минулому, як пояснюють вчені, так звані планетні хвилі, або струменеві течії, безперешкодно гуляли по атмосфері Землі, рухаючись із заходу на схід і рівномірно розподіляє тепло по тих широт, де вони існують.

Глобальне потепління послабило і зробило їх менш стабільними. Це не тільки змінило те, де протікають подібні «повітряні річки» і як швидко вони рухаються, але й створило особливі «стоячі хвилі» всередині них, де умови дуже довгий час не змінюються.

При появі таких зон, як показують розрахунки кліматологів, погода в їх околицях «заморожується» і не змінюється протягом того часу, поки ця стояча хвиля не зникне. Подібні феномени, на думку кліматологів, породили недавні пожежі в США і в Канаді, потопи в Англії і в інших країнах Європи, а також безліч інших погодних аномалій.

Кнопка «Наверх»
Закрыть