Здоров'я

Чому шкіра на пальцях морщиться від води?

Молекули води природним чином протікають через напівпроникну мембрану з області з низькою концентрацією в область з високою концентрацією за допомогою процесу, званого осмосом. Коли людина знаходиться у воді протягом тривалого часу, виникає горезвісний осмос, а вода надходить у верхні клітини шкіри, які потім поглинають її. Звужуючі та розширюючи ефекти відбуваються одночасно в клітинах шкіри, викликаючи зморшки. Ефект зморшок в основному проявляється на товстому шарі шкіри, який характерний для внутрішньої поверхні рук і ніг.

Анатомія шкіри

Шкіра має три шари:

  • Внутрішній (найглибший) шар / підшкірна клітковина — жири та сполучні тканини
  • Середній шар / дерма — кровоносні судини, нерви, корені волосся і потові залози
  • Зовнішній шар / епідерміс — захищає внутрішні шари від шкоди і запобігає випаровуванню води з організму

Епідерміс має чотири підшару:

  • Роговий шар
  • Зернистий шар
  • Плоскоклітинний шар клітин
  • Базальний клітинний шар

Факти про даному процесі

Дослідники вважають, що деякі реакції, контрольовані вегетативною нервовою системою, призводять до появи зморшок на пальцях рук і ніг. Можна виділити два чинники, які відіграють першочергову роль у питанні появи зморшок на шкірі після тривалого контакту з водою.

1). зовнішній шар шкіри забезпечений маслом шкірного сала, який захищає, змащує і зволожує шкіру. Цей масляний шар відштовхує воду при митті рук, тому вона стікає. Більш тривале перебування у воді змиває шкірне сало і вода проникає у зовнішній шар шкіри, викликаючи зморшки.

2). шкіра складається в основному з кератину (особливо в пальцях рук і ніг), тому вона поглинає воду при тривалому контакті з нею. Це нормальний біологічний механізм, який викликає зморшки. Ці зморшки технічно називаються водними зморшками.

Перевага зморшкуватої шкіри

Спочатку вважалося, що з-за зморшкуватої шкіри чутливість кінчика пальця зменшується, а пошкодження шкіри збільшується. У недавньому дослідженні, проведеному на вибірковій популяції в трьох різних контекстах — нормальних, сухих і зморшкуватих руках (утворених від замочування в теплій воді протягом 30 хвилин), учасники змогли швидше зібрати вологі кульки зморшкуватими пальцями. Дослідження прийшло до висновку, що зморшкуваті пальці забезпечують краще зчеплення з предметами. Подібний ефект в пальцях ніг дає нам краще зчеплення при ходьбі під дощем. Дослідження також стверджують, що зморшкуваті пальці могли послужити додатковою перевагою для наших людських предків у збиранні вологих овочів і їжі зі струмків.

Кнопка «Наверх»
Закрыть