Екологія

Фахівці NASA показали, як дим австралійських пожеж вплинув на земну атмосферу

Дані, зібрані NASA за допомогою метеосупутника Suomi NPP, показують, як впливає дим, що піднімається в останні місяці від австралійських пожеж, на атмосферу нашої планети в цілому. Suomi несе на борту наукові прилади, які допомагають оперативно робити широкий спектр вимірювань станів суші, океану і атмосфери для системних прогнозів та отримання розгорнутої картини «самопочуття» Землі.

Виявлення пожеж — одна з задач супутників. Інформація про вогнище загоряння здатна виявитися у місцевої влади території, на якій воно сталося, вже через кілька годин. Завдяки постійному моніторингу — супутники на геостаціонарній орбіті оновлюють грубі зображення пожеж, диму і хмар кожні 5-15 хвилин — вони часто першими виявляють пожежі у віддалених регіонах. Збір цих даних воєдино допомагає отримати картину розвитку події, оцінити, як будуть розвиватися події далі, і визначити масштаб шкоди — як для окремих місць неподалік від вогнища, так і в цілому для планети.

Специалисты NASA показали, как дым австралийских пожаров повлиял на земную атмосферу

Дим від австралійських пожеж накриває Нову Зеландію

Великі пожежі — не просто джерело страждань для людей, рослин і тварин, які живуть в цій місцевості і країні. Частинки диму, потрапляючи в атмосферу, можуть поширюватися далеко від місця загоряння. При настільки значному стихійному лиху, яке спостерігається зараз в Австралії, домішки змогли здійснити кругосвітню подорож, і частина з них повернулася назад до східного узбережжя континенту.

Специалисты NASA показали, как дым австралийских пожаров повлиял на земную атмосферу

Дані, зібрані супутником Suomi, показують шлях аерозольних частинок навколо земної кулі. Чорним колом обведено хмара диму, добравшися назад до Австралії / © NASA

Це визначили за допомогою фіксації даних про зміну аерозольного індексу атмосфери. Реєструючи переміщення повітряних мас, що несуть частинки, вчені відстежують концентрації аерозолів у повітрі. Вона визначається за кількістю розсіяного випромінювання найближчого ультрафіолетового діапазону. Ґрунтуючись на результати таких розрахунків, отримують аерозольний індекс — якісний показник присутності зважених мікрочастинок, які поглинають ультрафіолет.

Специалисты NASA показали, как дым австралийских пожаров повлиял на земную атмосферу

Аерозольний індекс станом на 13 січня 2020 року, розрахований на основі даних супутника Suomi. В цей день «димний пояс» замкнувся: чорним овалом обведені частинки, які обійшли всю земну кулю, червоним — «свіжі» частки / © Colin Seftor, NASA

Якість повітря під час таких подій, як руйнівні лісові пожежі, — серйозна проблема, і мова, знову ж таки, не тільки про довколишні райони. По-перше, високі концентрації частинок несуть потенційні проблеми для здоров’я людей в тих місцях, де ці хмари затримуються, — а це можуть бути далекі від точки займання регіони. По-друге, великі обсяги зваженого пилу і продуктів згоряння, порушених при горінні і переміщуються по атмосфері планети, можуть впливати на клімат протягом досить довгого часу, охолоджуючи або нагріваючи землю, допомагаючи або запобігаючи утворенню хмар.

Аерозолі, поглинають і розсіюють сонячне світло, що знижує видимість і збільшує оптичну глибину. Це може, зокрема, ускладнити адекватну роботу авіасполучення і збільшити кількість аварій літаків. Там, де концентрація зважених часток в атмосфері сильно збільшується, формуються купчасті пірокумулятивні хмари. Вони при відсутності дощу генерують достатньо велику кількість блискавок, які дістають до землі. Це призводить до появи нових пожеж.

Специалисты NASA показали, как дым австралийских пожаров повлиял на земную атмосферу

Схема пожеж у східній Австралії / © NASA Worldview

Вплив австралійських пожеж на інші регіони світу поки ще не вивчено до кінця. Однак у NASA вже заявили про «драматичний вплив» загорянь на Нову Зеландію: вони «викликали серйозні проблеми з якістю повітря в регіоні і зробили сніг на вершині гір помітно темніше». Потемніння снігу на вершинах — не естетична проблема: зміна відбивної здатності може значно вплинути на клімат в регіоні. Також атмосферні зміни були відзначені у Бразилії.

Очевидно, що превентивні дані, зібрані зі супутників, необхідно більш повно використовувати для запобігання надмірних наслідків пожеж і прогнозів про можливі лиха, що допоможе підготуватися місцевим екстреним службам.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button