Різне

Фальцева покрівля: що це таке, особливості та тонкощі самостійного монтажу

Всі ми звикли бачити фальцеву покрівлю у спрощеному вигляді, і більшість людей навіть не підозрюють, як вона може виглядати у всій своїй красі. У деякому роді її можна порівняти з мозаїкою, зібраної з різної форми жерстяних фрагментів. А якщо врахувати ще й можливості сучасних технологій, що дозволяють надати навіть звичайній тонколистовій сталі будь-який колір? Загалом, в руках творчої людини подібна покрівля може стати справжнім витвором мистецтва. Про неї і піде мова в цій статті, в якій ми розберемося з питаннями: що являє собою фальцева покрівля, якими перевагами і недоліками вона володіє і як виконується її монтаж.

01-04-15-foto-600x398-1

Фальцева покрівля: що це таке

Для початку спробуємо знайти відповідь, що таке фальц? Це особливий вид з’єднання металевих листів один з одним. По суті, це загин, який надійно і красиво з’єднує дві частини листового металу. А шов, що утворюється в результаті такого з’єднання, відрізняється високою міцністю і надійністю. Крім того, саме цей шов формує малюнок покрівлі – завдяки йому можна порівнювати технологію виготовлення металевої покрівлі фальца з мозаїкою.

Існує кілька видів подібних сполук (фальців). По-перше, вони можуть бути лежачими або стоячими – перший тип застосовується для горизонтального з’єднання листової сталі (уздовж ската даху), а другий для вертикального з’єднання (від коника до краю). Лежачий фальц менше виступає над покрівлею і являє собою меншу перешкоду для стоку дощових і талих вод. По-друге, фальц може бути одинарним або подвійним – перший простий, а другий більш складний і надійний.

Влаштування покрівлі фальца та її різновиди

Різновидів фальцевої покрівлі не дуже багато. Її можна класифікувати за двома ознаками – це метал, з якого вона може виготовлятися, а також спосіб, яким можуть з’єднуватися фрагменти покрівельного матеріалу. Розглянемо докладніше ці моменти.

Матеріал. Тут варіантів також небагато – в основному використовується або тонколистова оцинкована сталь, або фарбована на манер металочерепиці або профнастилу оцинкована сталь або мідь. Найдешевшим з вищеописаних матеріалів є оцинкована сталь, трохи дорожче обійдеться фарбована оцинковка і найдорожча – мідна фальцева покрівля, яка може служити практично вічно. Крім цього, для виготовлення фальцевої покрівлі може використовуватися алюміній і тітаноцинковий сплав, який на сьогоднішній день за своїми характеристиками залишається поза конкуренцією.

01-04-15-foto-600x450-2

За способом з’єднання така покрівля може поділятися на звичайну, в якій доводиться самостійно робити всі замки, а також самозамикаюча фальцева покрівля. Перевага останньої полягає у швидкій технології монтажу. А взагалі термін «самозамикаюча» швидше за все умовний, оскільки все одно без спеціального преса справа тут не обходиться. Темпи збирання такої покрівлі досягаються за рахунок використання готових фрагментів і спеціальних кляймер, на яких покрівельні елементи дійсно замикається, після чого все одно опресовуються спеціальним інструментом.

В принципі, це все, чим може похвалитися даний тип покрівлі. І це ще багато – наприклад, гнучка черепиця має набагато менше різновидів.

Що знадобиться для виготовлення фальцевої покрівлі

Скажемо відразу – для того, щоб виконати монтаж фальцевой кровли, практично ніякого спеціального інструменту не знадобиться. Хіба що ви вирішите робити самостійно замки – в цьому випадку, щоб спростити роботу, можливо, знадобиться придбати спеціальний ручний прес. В принципі, можна обійтися і без нього, але в такому випадку робота може розтягнутися надовго. Якщо бути конкретним, то для виготовлення фальцевої покрівлі знадобляться наступні інструменти.

  • Рамки для фальцевої покрівлі – так називається верстат для обтискача з’єднань. Якщо мова йде про подвійний фальц, то доведеться придбати дві рамки: №1 і №2. Перша закочує один фальц, а друга – інший. В якості альтернативи може виступати електрична фальцезакаточна машинка, яка робить подвійний фальц в один прийом. Але це вже професійний інструмент, який коштує чималих грошей.
  • Ножиці по металу – бажано електричні та просічні. Болгаркою краще не різати, особливо якщо йдеться про листовий метал, покритий сучасним полімерним захистом.
  • Молоток – десь щось підрівняти або забити. Без нього буде складно обійтися.
  • Шуруповерт для кріплення кляймер – в принципі, їх можна прибивати і цвяхами, але шурупами буде надійніше.
  • Киянка дерев’яна – відмінний інструмент для того, щоб підправляти вигини тонколистового металу.
  • Вимірювальний інструмент – без нього в сучасному будівництві не обійтися.

Це лише основні інструменти і, як правило, тільки ними справа не обходиться – для виконання допоміжних робіт може стати в нагоді така дрібнота, як плоскогубці, викрутки, зубільца і тому подібні універсальні пристосування.

Монтаж фальцевої покрівлі своїми руками: етапи робіт і їх тонкощі

Почнемо з того, що визначимося з латами під фальцеву покрівлю. У більшості випадків це або суцільна обрешітка, або розріджена, з проміжками між дошкою не більше 400мм (більший проміжок може сприяти прогинанню покрівельного матеріалу).

01-04-15-foto-600x450-3

Почати установку покрівельного матеріалу можна з будь-якого боку, але набагато зручніше робити це зліва направо і знизу вгору, якщо йдеться ще й про поздовжні шви. Перший фрагмент фальцевої покрівлі встановлюється вздовж одного з країв даху – перед тим як встановити підготовлений фрагмент покрівлі, для початку до обрешітки потрібно прикріпити кляймер. Це кріплення встановлюється в два ряди – перший монтується уздовж бічного краю ската, а другий відповідно крокові покрівельної заготовки. Як правило, стандартні аркуші готової фальцевої покрівлі мають ширину 465мм – через таку відстань і встановлюється другий ряд кляймер і всі наступні. За великим рахунком, кляймери можна встановити всі відразу, але тоді виникає ризик їх погнути в процесі робіт, тому краще цього не робити.

Далі на кляймери замикається перший фрагмент – край покрівлі, а вірніше його кріплення до обрешітки, відразу можна обпресувати рамками. А далі все, як кажуть, по накатаній – кріпимо черговий ряд кляймер (до речі, вони монтуються з кроком не більше 600мм), на них надівається наступний лист підготовленого металу, після чого опресовується попередній шов. Практично точно так само йдуть справи і з горизонтальним з’єднанням листового металу – тільки тут спочатку виконується горизонтальний стик, а потім і вертикальний. Згодом, коли вся покрівля буде встановлена, монтуються ковзани, вітрові рейки і тому подібні елементи.

Ця технологія не така вже складна, і тонкощів, як ви вже встигли помітити, не так вже й багато. На закінчення додам тільки одне – підходячи до вирішення питання, як самостійно зробити фальцевий дах, варіант ручного виготовлення замків можна навіть не розглядати. Не тому, що це складний процес. Причина тут інша – придбавши готовий профільний метал з виготовленими на заводі замками, ви гарантовано отримуєте якісну і довговічну покрівлю. Нехай це обійдеться трохи дорожче, зате сама збірка пройде набагато простіше і швидше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button