Екологія

Fraxinus: комп’ютерна гра допоможе зупинити епідемію

Грати в комп’ютерні ігри і відчувати, що робиш щось корисне для суспільство – здавалося б, несумісні явища. Але співробітники Лабораторії Сейнсбері (Норвіч, Великобританія) перетворили гру в засіб наукового прогресу та захисту навколишнього середовища. Нова гра Fraxinus (вона доступна як додаток для Facebook) дозволяє взяти участь у дослідженні структури геному грибка, який загрожує європейським ясенам, повідомляє Gizmag.

Ця епідемія почалася раптово і при таємничих обставинах. Грибок чалара (Hymenoscyphus pseudoalbidus) був вперше помічений в Польщі в 1992 році – і до 2006 року його навіть не намагалися описати. Але за цей час хвороба ясенів вже поширилася по всій північній Європі і перекинулася на Британські острови, де 95% ясенів загрожує швидке знищення.

Проект «Відкрита Ash відмирають», в якому беруть участь кращі наукові установи Великобританії, ставить своєю метою з’ясувати, як саме грибок вбиває дерева, а також розшифрувати його геном (щоб розробити якесь «протиотруту» або блокувати його руйнівну дію).

На жаль, це надзвичайно складне завдання – аналіз ДНК працює тільки з невеликими нитками, які до того ж знищуються в процесі дослідження. Тому вчені вирішили спочатку змоделювати геном грибка на комп’ютері, а лише потім порівняти ці моделі з реальними послідовностями нуклеотидів. Але тут є ще одне «на жаль»: порівняти доведеться 60000964 нуклеотиду. Тому вчені вирішили звернутися до краудсорсингу.

«Обчислювальних потужностей комп’ютерів недостатньо, щоб дати відповідь на наші запитання. Буде потрібно ще дуже багато людського досвіду і знань. За допомогою комп’ютерної гри ми підключимо до нашої справи неспеціалістів », – розповідає доктор Ден МакЛін (Ден Маклін) автор ідеї.

Гра Fraxinus (за латинським назвою ясена – Fraxinus Excelsior) розробляється з грудня 2012 фірмою команди Cooper. Люди краще комп’ютерів вміють виявляти патерни, структури, закономірності – цей навик і «включається» в ігровому процесі. Як проходить гра? Нагорі екрана дається невеликий фрагмент генома, а внизу – кілька реальних ниток ДНК для зіставлення з ним. Треба якомога швидше знайти «пару», причому по послідовності можна переміщатися вправо-вліво. Щоб гра стала більш азартної, можна змагатися з друзями. Ті, хто набере найбільше очок, будуть згадані не тільки в розділі «Рекорди», але і в підсумковій публікації.

«Кожен раунд гри дає невеликий, але корисний аналіз. Чим більше людей в неї грає, тим точніші результати ми отримаємо, і тим швидше ми зберемо інформацію, завдяки якій наші ліси будуть врятовані від епідемії », – говорить Маклін.

[youtube]JxqXeijQO0M[/youtube]

Натхнення: nauka21vek.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button