Всесвіт

В галактиці Андромеда знайшли зірку вампіра

Вчені виявили «омолоджуючий» пульсар XB091D, що знаходиться в стародавньому кульовому скупченні галактика Андромеда. Цей об’єкт захопив іншу зірку, забираючи у неї речовину.

При загибелі масивних зірок відбувається викид зовнішньої оболонки, а ядро стискається, перетворюючись в нейтронну зірку. У тому випадку, якщо останні обертаються, їх називають пульсарами. Вони роблять сотні обертів в секунду, але поступово сповільнюються, випускаючи потоки частинок.

Знову прискорити пульсар може зустріч із звичайною зіркою. У цьому випадку нейтронна зірка починає «роздягати» свого сусіда, забираючи у неї речовину, що надає їй додатковий імпульс. Пульсар, який сповільнився до одного обороту, може розкрутитися в тисячі разів сильніше.

Вчені відкрили XB091D на ранньому етапі «омолодження» за допомогою космічного телескопа XMM-Newton. Один оберт ця нейтронна зірка робить за 1,2 секунди, що робить її найбільш повільно обертаючою з усіх виявлених розкручених пульсарів. Її «розгін» розпочався менше мільйона років тому.

«На датчики космічного телескопа від цього пульсара прилітає лише по фотону кожні п’ять секунд», — розповідає Іван Золотухін, один з авторів роботи. За його словами, для їх виявлення довелося створити абсолютно нові математичні інструменти.

Астрофізики також показали, що XB091D знаходиться в галактиці Андромеди, в 2,5 мільйони світлових років від Землі. Він розташований в щільному кульовому скупченні B091D, де знаходиться більше мільйона старих і тьмяних зірок. Це дозволило пульсару захопити одну з них і почати процес «омолодження».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button