Наука

ГМ-квітка очищає повітря в приміщенні, як тридцять звичайних рослин

Французький стартап Neoplants представив кімнатну рослину Neo P1, генетично модифіковану для ефективного очищення повітря від шкідливих для здоров’я летких органічних речовин.

©Neoplants

З початку пандемії коронавірусу люди почали проводити багато часу вдома, і інтерес до якості повітря в ньому різко зріс. Великим попит мають системи фільтрації та очищення, що видаляють з повітря пил, сажу, бактерії та інші дрібні частинки. Однак майже всі вони не справляються з іншим фактором забруднення — летючими органічними речовинами (Volatile Organic Compounds, VOC).

Тим часом негативний вплив VOC на здоров’я показано багаторазово і достовірно. Їх пов’язують з підвищеним ризиком захворювань легенів, серцево-судинної системи і шкіри. При цьому вони можуть накопичуватися в кімнатному повітрі у великих кількостях — в рази, а іноді і на порядки більших, ніж за вікном.

Видаляти VOC з повітря здатна нова генномодифікована рослина Neo P1, про створення якої повідомив нещодавно французький стартап Neoplants. Робота зайняла майже п’ять років, але тепер на сайті Neoplants вже приймають попередні замовлення з поставкою ГМ-рослин в першому кварталі 2023 року. Вартість однієї квітки становить 179 доларів.

Neo P1 отримані з декоративної рослини епіпремнума золотистого (Epipremnum aureum), що отримав велику популярність завдяки витонченому зовнішньому вигляду, невибагливості, швидкому зростанню і відсутності пилку. У ДНК квітки внесли гени, що дозволяють йому використовувати не тільки вуглекислий газ, але і різні VOC в якості джерела вуглецю для проведення фотосинтезу та інших звичайних реакцій.

Один з нових метаболічних шляхів дозволяє Neo P1 поглинати формальдегід, інший — бензол, толуол і ксилол, перетворюючи їх в цукри, амінокислоти та інші нешкідливі сполуки. За заявою авторів, нові квітки здатні видаляти з повітря в 30 разів більше летких речовин, ніж звичайні рослини. Вже через пару діб зміст VOC в кімнаті падає в тисячі разів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments