Наука

Гроші зробили людей щасливішими

Американське дослідження показало, що людина стає щасливішою, якщо її дохід зростає. Причому з плином часу ця тенденція зміцнюється. В наш час емоційний стан людини залежить від грошей набагато сильніше, ніж 40 років тому.

Автори нового, опублікованого в журналі Emotions, опитали 40 тисяч американців у віці від 30 років. Дані охоплювали часовий проміжок від 1972 по 2016 рік. Психологи не тільки підтвердили, що зв’язок між доходом і щастям існує, але з’ясували, що він змінювався з часом: сьогодні гроші впливають на рівень щастя набагато сильніше, ніж 40 років тому.

Вчені поділили респондентів на кілька груп, враховуючи їх матеріальний добробут, рівень освіти і колір шкіри. У 1970-х серед білих американців люди з різним рівнем освіти відповідали, що вони дуже щасливі, з однаковою частотою у 40%. Але до 2010 років з’явився розрив: число «дуже щасливих» людей без вищої освіти знижувався протягом всього дослідження, і в 2016 році склав всього 29%. Кількість щасливих респондентів з науковим ступенем і вищим доходом коливалося в межах 40%. У афроамериканців тенденція була іншою: рівень щастя серед людей без вищої освіти залишався стабільним, у той час як у другої групи він неухильно зростав. Таким чином, незначний розрив, який спостерігався в 1970-х, сильно збільшився до 2010-ому.

Крім того, автори помітили, що рівень щастя при збільшенні доходу зростав постійно, а не до певної точки, як стверджували попередні дослідження. Дорослі, які заробляють понад 160 тисяч доларів в рік сьогодні, щасливішими, ніж ті, хто заробляє від 115 до 160 тисяч.

На графіку показано, як змінювався рівень емоційного благополуччя у білих американців з плином часу. Червоною лінією позначені люди з вищою освітою, рожевою — без. / © theconversation.com

Психологи припустили, що такі тенденції могли виникнути з кількох причин. По-перше, посилилася нерівність в прибутках, при цьому все менше людей належать до середнього класу. Сьогодні середньостатистичний генеральний директор компанії отримує 271 зарплату типового працівника, що у 30 разів більше, ніж у 1978 році. На результати також міг вплинути шлюб: 40-50 років тому їх рівень практично не розрізнявся за класами, але сьогодні люди з кращою освітою і високим доходом швидше заведе сім’ю, а одружені в середньому більш щасливі, ніж холостяки.

Питання, чи впливає матеріальне благополуччя на щастя людини, залишається спірним. Деякі дослідження підтверджують, що емоційний стан покращується зі зростанням доходу. Для статті, опублікованій в журналі PNAS, вчені проаналізували дані опитування 450 тисяч американців, проведеного організацією Gallup. Вони з’ясували, що емоційне благополуччя поліпшується разом зі збільшенням доходу, але тільки до певного рівня. Коли заробіток перевищує 75 тисяч доларів на рік, він перестає як-небудь впливати на настрій людини. Вчені прийшли до висновку, що високий дохід купує задоволеність життям, але не щастя, а нестача грошей пов’язана з невдоволенням, так і з низьким емоційним благополуччям.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть