Земля

Храм Посейдона побудували серед прибережних боліт (фото)

Греки поклонялися богу моря в місці, яке постійно страждало від цунамі і землетрусів. Можливо, це не випадковість, а частина культу.

Це храм Посейдона на мисі Суніон в Аттиці. Можливо, щось подібне греки побудували і на Пелопоннесі / ©wikipedia.org

Група дослідників з Австрії, Німеччини та Греції в минулому році виявила на західному узбережжі Пелопоннесу залишки храму, що належать до архаїчного періоду історії Греції (VIII-V століття до нашої ери). Про це святилище дві тисячі років тому писав Страбон.

Давньогрецький історик розповів нам про те, що храм цей належав до культу Посейдона, але не вказав точне місце розташування — згадується близький берег Іонічного моря і лише деякі деталі ландшафту. Складно сказати, чи відвідував Страбон святилище особисто: він жив через століття після того, як закінчився архаїчний період.

Фундамент храму / ©Dr. Birgitta Eder / Athens Branch of the Austrian Archaeological Institute

Форма західного узбережжя півострова Пелопоннес в цих місцях дуже своєрідна. Уздовж вигину Кипарисової затоки витягнута в лінію група з трьох пагорбів твердої породи, оточених прибережними алювіальними відкладеннями. Все інше узбережжя-лагуни і прибережні болота.

Виглядає непривітно і, на перший погляд не дуже підходить для будівництва важливого храму. Але зараз вчені стверджують, що тисячоліття тому все було зовсім не так. Протягом декількох років вони вели геоархеологічні дослідження цієї місцевості і з’ясували, як змінювалося узбережжя Західного Пелопоннесу за останні 11 600 років.

Результати досліджень показують, що хвилі відкритого Іонічного моря омивали групу пагорбів аж до V тисячоліття до нашої ери. Після цього на стороні, зверненої до моря, виникла велика система пляжних бар’єрів, в якій кілька лагун виявилися ізольовані від моря.

Місце стало легкодоступним і безпечним, і в мікенську епоху там заснували поселення, яке процвітало протягом декількох століть і підтримувало контакти на півночі і півдні вздовж узбережжя — по височині, що утворилася вздовж групи пагорбів. Очевидно, поселення існувало в архаїчний період, і саме тоді його жителі побудували храм бога моря.

Але потім люди пішли з цього узбережжя. І у них були на те причини. Дослідники знайшли докази того, що регіон неодноразово страждав від цунамі як в доісторичний, так і в історичний період, останній раз — в VI і XIV століттях нашої ери. Це відповідає збереженим у письмових джерелах повідомленням про відомі цунамі, що сталися в 551 і 1303 роках нашої ери.

Восени 2021-го археологи з Кільського університету (Німеччина) знайшли сліди будівель на ділянці біля східного підніжжя групи пагорбів, в районі, де до цього проводили геоархеологічні дослідження. Після перших розкопок восени 2022 року стало ясно, що ці структури — фундамент стародавнього храму, причому, швидше за все, давно розшукуваного храму Посейдона.

“Розташування цього виявленого священного місця збігається з деталями, зазначеними Страбоном в його працях», — підкреслили дослідники.

Ритуальна чаша періоду архаїчної Греції. Її знайшли всередині залишків фундаменту / ©Dr. Birgitta Eder / Athens Branch of the Austrian Archaeological Institute

Протягом наступних кількох років фахівці планують провести обширний археологічний, геоархеологічний та геофізичний аналіз споруди. Вчені сподіваються встановити, чи має він специфічний зв’язок з прибережним ландшафтом, який зазнав великої трансформації. Вони припускають, що місце будівництва храму спеціально вибрали через досить екстремальні умови — частих цунамі і землетрусів. Річ у тому, що давньогрецька міфологія досі викликає наукові суперечки. Зони відповідальності богів різні вчені трактують по-різному.

Наприклад, відомий англійський філолог, фахівець з античної літератури Бетті Редіс стверджувала, що спочатку Посейдон був богом землетрусів і носив титул трусителя Землі, а тільки потім отримав статус повелителя моря. Таким чином, геоархеологічні дослідження можуть змінити і деякі питання, що належать до трактування античної міфології.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button