Здоров'я

Як зелені листові овочі впливають на печінку

Як показало недавнє шведське дослідження, опубліковане в журналі Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS), зелені листові овочі містять з’єднання, яке допомагає запобігти розвитку неалкогольної жирової хвороби печінки.

Неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖХП) або стеатоз печінки — це захворювання, при якому в печінці накопичуються жирові відкладення. Від НАЖХП страждають 20-40% населення західних країн. НАЖХП — одна з найбільш поширених причин хронічних захворювань печінки (стеатогепатит, фіброз та цироз), а також пов’язане з ожирінням, зайвою вагою і метаболічними факторами ризику. На даний момент чіткого лікування НАЖХП немає. Медичні працівники рекомендують пацієнтам з цим діагнозом займатися спортом і дотримуватися здорової дієти, щоб контролювати жирові відкладення в печінці. Однак, можливо, шведські вчені з Каролінського інституту знайшли спосіб впоратися з НАЖХП. Вони з’ясували, що неорганічний нітрат — з’єднання, яке природним чином міститься в зелених листових овочах — може перешкоджати накопиченню жиру в печінці. Дослідження очолив Маттіас Карлстрем (Mattias Carlstrеm), доцент кафедри фізіології та фармакології в Каролінському інституті.

Карлстрем і його колеги вивчали вплив дієти з високим вмістом жиру і цукру і неорганічного нітрату на організм лабораторних мишей. Вчені гризунів розділили на три групи. Перша споживала велику кількість жиру (аналог типу харчування середньостатистичної західної людини). У раціоні другої переважали нітратні добавки. А контрольна група отримувала звичайне харчування. Як і очікували дослідники, миші в групі з високим вмістом жирів швидко набирали вагу, у них підвищувався рівень цукру в крові. Однак у нітратної групи ці показники були значно нижчими. Дослідники також виявили, що у гризунів, які отримували нітрат, не настільки сильно підвищився артеріальний тиск, а також вони були більш сприйнятливі до інсуліну, ніж миші з першої групи. Як показали попередні дослідження, нітратні добавки покращують клітинний метаболізм, а також позитивно впливають на роботу серця і судин.

Медичному співтовариству, досі точно невідомо, що саме робить листову зелень настільки корисною для здоров’я. Вчені зізнаються, що необхідні подальші дослідження в цій області. Вони прагнуть підтвердити користь нітратів і вивчити механізм їх впливу на роботу організму. Фахівці сподіваються, що їх відкриття допоможе розробити ефективні методи лікування НАЖХП.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button