Всесвіт

Коли збудують перший космічний ліфт

Космічний ліфт, що представляє собою закріплений на Землі трос довжиною в 100 000 кілометрів, в кінцевому рахунку може забезпечити простий, безпечний, недорогий і спокійний доступ до орбіти. Так вважає багато хто.

Днями з’явилася ще одна оцінка концепції, зібрана під заголовком «Космічні ліфти: оцінка технологічної здійсненності і шлях вперед». Дослідження було проведено силами ряду експертів з усього світу під егідою Міжнародної академії астронавтики (МАА).

space-elevator-climber_450

Остаточне рішення було двояким. Космічний ліфт представляється можливим, якщо врахувати зниження ризиків за рахунок технічного прогресу, але … інфраструктура космічного ліфта може бути побудована тільки за сприяння серйозних міжнародних зусиль.

Трос, який виступає в якості космічного ліфта, повинен використовуватися для перевезення вантажів, а значить і людей, в космос за допомогою електричних транспортних засобів – підйомників, які будуть їздити туди і назад зі швидкістю поїзда. Обертання Землі буде тримати трос натягнутим і здатним підтримувати підйомники.

Історія питання

Насправді отаке «бобове дерево» своїм корінням пішло вже далеко в історію. Багато хто вважає, що піонером ідеї був ще Костянтин Ціолковський, а сама ідея у вигляді уявного експерименту з’явилася у пресі в 1895 році. Він запропонував створити окремо стоячу вежу, яка тягнутиметься від Землі до геостаціонарної орбіти (35786 кілометрів).

Читайте також: За ліфтами кілометрової висоти – майбутнє

За останнє сторіччя або близько того письменники, вчені, інженери та інші працівники допомогли прояснити тонкощі і практичність космічного ліфта. А нове дослідження, за словами президента МАА Гопалан Мадавана Наїра, знаменує собою важливу віху в розвитку ідеї.

«Без сумніву, всі космічні агентства світу будуть аплодувати докладному дослідженню, яке покаже нові способи транспортування, що здатні дати недорогий і простий доступ до геостаціонарної орбіти і за її межі», – писав Наїр в передмові дослідження.

«Без сумніву, академія, завдяки цьому дослідженню, сприятиме розвитку міжнародного консенсусу та обізнаності про необхідність пошуку і розробки нових способів транспортування в космос, що зберігатимуть наш Всесвіт так само, як ми в даний час намагаємося зберегти нашу планету».

Власне, ліфт

Хоча майбутнє передбачати вкрай складно, провідний автор дослідження Пітер Свон розповів Space.com, що космічні ліфти – це більше, ніж науково-фантастичний вимисел. «Результати нашого дослідження обнадіюють», – сказав він.

Бачення Свона підкріплюється забавним фактом з життя Артура Кларка, який сказав у 2003 році: «Космічний ліфт буде побудований через десять років після того, як вони перестануть сміятися … і вони перестали сміятися!».

Свон – головний інженер SouthWest Analytic Network в Арізоні. Компанія зосереджена на розробці та навчанні інноваційних підходів до розвитку «нового космосу». Також він головний оператор Міжнародного консорціуму космічного ліфта (МККЛ), який зібрав організацію з членів США, Європи, Японії та інших країн.

Читайте також: Космічний ліфт

Мета МККЛ – не що інше, як будівництво найдовшого космічного ліфта.

«Питання в тому, коли, – говорить Свон. – Але суть в тому, що технології прогресують в позитивному ключі, тому ті, хто працюють з нами, вірять, що космічні ліфти будуть».

Семимильні кроки технологій

Свон стверджує, що жарти на тему космічного ліфта «значно вщухли», завдяки роботі, що проводиться за останні десять років індивідуумами і цілими групами. «Проте є багато, багато проблем, і я, звичайно ж, не стверджую, що цей проект простий».

Оцінка МАА заглиблюється в ряд питань: навіщо будувати космічний ліфт? Чи можливо це взагалі? Як зібрати всі елементи воєдино і зібрати систему з систем? Які технічні можливості кожного з основних елементів космічного ліфта?

Дві технології йдуть семимильними кроками в напрямку космічного ліфта, говорить Свон.

Виробництво надміцного космічного троса та інших компонентів стало можливим завдяки вуглецевим нанотрубкам, які в 1000 разів міцніші, ніж сталь, у співвідношенні міцності до ваги. Хороша новина в тому, що вуглецеві нанотрубки зараз розробляються за участю кращих фахівців у сфері нанотехнологій, електроніки, оптики і матеріалів і мільярди доларів.

Точно так само йде справа з сонячними батареями.

«На цю галузь люди, які стоять за космічним ліфтом, також пильно дивляться. Ми не збираємося їх однозначно включати, але спостерігаємо за нею і оцінюємо досягнення».

Гроші, мотивація і бажання

Що стосується питання про те, хто буде будувати космічний ліфт, Свон каже, що дослідження розкриває деталі. У першу чергу це комерційні підприємства не без державної підтримки, або державно-приватний проект, або ж це буде повністю державний проект.

«Всі три варіанти життєздатні. Будь-який з них може спрацювати. Це питання грошей, мотивації і бажання, – каже Свон. – Цілком можливо, всі три будуть розвиватися паралельно».
Дослідницька група з задоволенням дивиться в майбутнє, хоча і визнає, що попереду багато невирішених питань. За загальною оцінкою, ще 10 років на розвиток ідеї були б доцільними.

Відмовитися від ракет

Чи є якісь технічні, політичні чи законодавчі накладки, які могли б перешкодити космічному ліфту стати реальністю?

«Ви питаєте не того, – відповів Свон. – Я оптиміст. Я вірю, що є хороші люди, замотивовані втілити ідею в життя. Думаю, космічні ліфти будуть в 2035, 2060 або навіть в 2100 році».
Свон вважає, що здоровий глузд дозволить відмовитися від ракет, які відкидають 94 % маси ракети ще на злітному майданчику.

Читайте також: Найцікавіші ліфти+відео

«Крім того, щоб злетіти в повітря, потрібна купа грошей», – говорить він.

Космічний ліфт відкриває справжні сходи в небо. За тиждень м’якої поїздки можна дістатися до геостаціонарної орбіти. Немає ніякого обмеження в розмірах або у формі корисного вантажу.

«Люди будуть сміятися і питати, чому ми взагалі робили космічні ракети … адже це нерозумно. Космічні ліфти повністю вирішать проблему. Навіщо робити щось ще?»


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Один коментар

  1. В статті нічого не сказано проj те, що при підйомі чи опусканні ліфта необхідно буде змінювати його горизонтальну швидкість, а це також потребуватиме затрат енергії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button