Екологія

Льоди Гренландії розтануть до середини сторіччя

За оцінками вчених, другий за розміром крижаний щит світу може зникнути до середини XXI століття.

Про те, що крижаний щит Гренландії тане, відомо давно, але тільки зараз міжнародна група вчених виявила, що він може повністю зникнути вже до середини сторіччя.

Всьому виною озера, які утворюються на поверхні льодовика. Під впливом глобального потепління вони швидко розростаються і зливаються в більш великі джерела. Вода просочується до основи щита і, переносячи тепло, стимулює руйнування зсередини. Завдяки цьому утворюються тріщини, які прискорюють стікання інших озер. За словами дослідників, така ланцюгова реакція здатна прискорити танення льоду на 400 відсотків. Один з учасників групи, Пол Крістофферсон з Кембриджського університету, підтвердив:

«Цей крижаний щит, який покриває 1,7 квадратних кілометри, був відносно стабільним ще 25 років тому, але зараз він втрачає мільярд тонн в день. Це підвищує рівень Світового океану на міліметр кожен рік, що набагато швидше передбачень, висловлених кілька років тому».

Льды Гренландии растают к середине столетия

Дослідження тріщин / Poul Christoffersen

Екологи стверджують, що серцевина льодовика ніколи б не зазнала прямого впливу тепла, якби не утворилися озера. Їх поява раніше займало кілька тижнів або навіть місяців, тепер же вони виникають за лічені години.

Льды Гренландии растают к середине столетия

Об’єднання озер / Timo Lieber

Для складання більш детального прогнозу вчені створили 3D-модель, яка ґрунтується на даних спостережень, отриманих за останні роки. Один з передбачуваних сценаріїв показав, що за п’ять днів можуть випливати до 124 озер, а довжина їх мереж сягає 135 кілометрів. Ці дані свідчать про те, що весь Гренландський крижаний щит може повністю розтанути до середини XXI століття. Крістофферсон додав:

«Таке переміщення води від поверхні до основи прискорює і без того швидку ланцюгову реакцію. В одному випадку ми бачили, як всі 59 озер, крім одного, обрушилися вниз після чергової каскадної події».

Кнопка «Наверх»
Закрыть