Технології

Китай заявив, що через 6 років у них буде термоядерна енергія

Китай заявляє, що до 2028 року в країні почнуть виробляти термоядерну енергію, використовуючи найбільшу в світі імпульсну електростанцію. Ця заява викликала бурхливі дискусії, оскільки ще нікому не вдавалося налагодити термоядерний синтез в промислових масштабах. Про це повідомляє South China Morning Post.

Новий китайський реактор буде імітувати детонацію термоядерної бомби, виробляючи потужні електричні імпульси. Ці імпульси створюють достатній тиск, щоб сплавити атоми разом, процес, який вивільняє енергію.

“Бути першим у світі, хто здійснить ядерний синтез в масштабі виробництва енергії, значить почати найважливішу віху на шляху людей до термоядерної енергії», — сказав Пен Сяньцзюе, професор Китайської академії інженерної фізики, провідний в країні вчений-ядерник. 

Але реактор не буде першим у своєму роді, у всякому випадки історія технології говорить про те, що ажіотаж навколо цього нового китайського проекту занадто завищений. Насправді, як повідомляє SCMP, всі попередні реактори типу “Z-Пінч”, які були побудовані по всьому світу дотепер, не змогли генерувати більше енергії, ніж їм потрібно для виробництва цих імпульсів.

Як не дивно, план полягає в тому, щоб термоядерний реактор живив більш традиційну ядерну установку поділу, сходинку для майбутнього впровадження комерційних технологій термоядерної енергії.

За словами Пена, після завершення будівництва в 2025 році завод почне виробляти енергію ядерного синтезу до 2028 року, а сама технологія буде готова до комерційного впровадження до 2035 року.

На сьогодні лише кілька країн запропонували графік ядерного синтезу, близький до цього, але Китай, безумовно, активно інвестує в цю технологію.

На початку 2022 року Китай заявив, що побив свій власний рекорд, коли його реактор “штучне сонце” підтримував температуру, яка в 10 разів перевищує температуру Сонця, протягом більше 17 хвилин поспіль.

Рекорд, однак, був встановлений зовсім іншим типом термоядерного реактора, який спирається на більш традиційні підходи до термоядерної енергії, нагріваючи плазму всередині реактора у формі пончика, званого токамак, до екстремальних температур і тисків.

Важко сказати, що робити з цією останньою заявою, особливо з огляду на секретність Китаю щодо його наукових установ. Проте, якщо Китай настільки близький до ядерного синтезу, як він стверджує, ця технологія може привести до серйозної зміни парадигми, оскільки світ продовжує страждати від нестачі енергії і наслідків зміни клімату але, враховуючи непереборні проблеми, пов’язані з перетворенням енергії синтезу в реальність, у експертного співтовариства є сумніви.

Давня нездійсненна мрія, яка була скоріше предметом наукової фантастики, ніж реальної науки, перспектива чистої енергії ядерного синтезу, що генерується силою злиття атомних ядер, турбувала вчених майже століття. Протягом останніх кількох років дослідники та зростаюча кількість стартапів стверджують, що світ все ближче наближається до ядерного синтезу, але реальність набагато менш вражаюча, оскільки дорогі реактори все ще вимагають набагато більше енергії для запуску, ніж вони можуть виробляти.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments