Наука

Листя рослин обстріляли лазером, щоб вивчити фотосинтез

Вчені вивчили перетворення світла в енергію в живих клітинах в масштабі пікосекунди (трильйонної частки секунди). Дослідження опубліковано в журналі Nature.

Міжнародна група фізиків, хіміків і біологів під керівництвом Кембриджського університету використовувала технологію надшвидкої спектроскопії за допомогою фемтосекундного лазера, щоб вивчити найраніші етапи фотосинтезу. Дослідження відкриває новий напрямок для отримання екологічно чистого палива і відновлюваної енергетики.

У своїй роботі дослідники намагалися зрозуміти, чому кільцеподібні молекули, хінони, здатна «красти» електрони в процесі фотосинтезу. Такі молекули широко поширені в природі, вони можуть легко приймати і віддавати електрони, але їх роль в фотосинтезі залишалася не до кінця зрозумілою.

Дослідники використовували техніку надшвидкої перехідної абсорбційної спектроскопії для вивчення поведінки хінонів в фотосинтезуючих ціанобактеріях. Спостерігаючи за електронами, вчені виявили, що білковий каркас, на якому відбуваються початкові хімічні реакції фотосинтезу, є «дірявим», що дозволяє електронам вислизати. Цей витік допомагає рослинам захистити себе від пошкодження яскравим або швидко мінливих світлом.

Ілюстрація процесу фотосинтезу. анімація: Mairi Eyres, University of Cambridge

Автори дослідження вважають, що такий витік електронів можна використовувати. Можливість отримувати заряди на ранній стадії фотосинтезу можна використовувати для ефективного отримання чистого палива від Сонця. Крім того, здатність регулювати фотосинтез дозволить зробити сільськогосподарські культури більш стійкими до інтенсивного сонячного світла.

Багато вчених намагалися витягти електрони на ранніх етапах фотосинтезу, але прийшли до висновку, що це неможливо, тому що енергія настільки прихована в білковому каркасі. Той факт, що ми можемо дістати їх на ранній стадії процесу, карколомний, – говорить Дженні Чжан, координатор дослідження з Кембриджського університету


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button