Людина

Майбутніх алкоголіків навчилися визначати з дитинства

Після проведення масштабного дослідження мозку підлітків вчені прийшли до висновків: передбачити пристрасть людини до алкоголю можливо з точністю до 70%. Правда, для цього доведеться вивчити цілий ряд факторів, включаючи генетику, функціонування мозку і ще близько 40 різних змінних.

foto_cikavosti_06.07.2014-07_resized

Дослідницька група, очолювана Робертом Уїланом (Robert Whelan) з університетського коледжу Дубліна, провела комплексну оцінку підлітків, що включає візуалізацію мозкової активності і структур мозку, визначення IQ, когнітивних функцій, особистісних якостей і проведення аналізів крові. Усього в дослідженні взяли участь 2400 14-річних підлітків з восьми різних регіонів Європи.

Читайте також: Майбутнього алкоголіка можна обчислити по групі з 11 генів

“Наша мета в тому, щоб розробити модель, що дозволяє краще зрозуміти відносну роль структур мозку, особистості, впливу навколишнього середовища та генетики в розвитку підліткового зловживання алкоголем, – пояснює Уїлан. – Настільки багатовимірна інформація допоможе нам допомогти в прогнозуванні алкоголізму у віці 16 років”.

Ще в 2012 році та ж група дослідників з’ясувала, які структури мозку визначають схильність деяких підлітків до експериментів з наркотичними речовинами та алкоголем. Справжнє дослідження є продовженням тієї роботи, так як вченим вдалося простежити за учасниками проекту протягом кількох років (зараз випробуваним за 19 років) і виявити тих, хто пристрастився до шкідливих звичок. Як з’ясувалося, прогнози вчених, засновані на аналітичному алгоритмі, виявилися вражаюче точними. В результаті був складений список з безлічі факторів, що відповідають за згубні пристрасті.

“Примітно, що таких факторів не один, не два і навіть не три, а значно більше, – говорить один з авторів дослідження Х’ю Ґараван (Hugh Garavan). – Це говорить про те, що підлітки починають зловживати алкоголем з дуже широкого ряду причин”.

За словами Гаравана, серед цих факторів такі змінні, як особистісні якості, схильність до пошуку гострих відчуттів, несумлінність і сімейна історія вживання алкоголю і наркотиків. Якщо підліток у віці 14 років хоча б один раз напився, це вже є серйозним показником його майбутнього ставлення до алкоголю.

Цей тип ризикованої поведінки (і часто супроводжує його імпульсивність) – критичний фактор. Крім того, великому ризику розвитку алкоголізму схильні і ті тінейджери, в житті яких траплялися стресові події.

Читайте також: Діти, що почали рано говорити, більш схильні до алкоголізму

Як неважко здогадатися, в підлітковому віці відбуваються значні зміни не тільки в тілі, але і в мозку, що тягне за собою формування особистості і соціальних зв’язків. Сірої речовини (нейронів і нейронних зв’язків) стає все менше, а білої – більше. І діти, у яких мозок менш розвинений, швидше за все, будуть пити.

За словами Ґаравана, якщо підліток починає зловживати алкоголем, це ще не означає, що він погана дитина – це є наслідком безлічі факторів.

Ґараван і Уїлан вважають, що, зрозумівши ймовірні причинні фактори пристрасті до алкоголю, можна буде провести цільові заходи для найбільш схильних до ризику підлітків. Найближчим часом вчені планують удосконалити алгоритм, для того щоб виявляти найбільш схильних до психоактивних речовин і наркотиків людей. Незабаром вчені сподіваються визначити передумови до вживання марихуани.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button