Здоров'я

Сьогодні сигарети небезпечніші, ніж 60 років тому

60 років тому була оприлюднена доповідь Surgeon General, в якій вперше описувався згубний вплив тютюну на здоров’я. З тих пір тютюнова промисловість змінила публічну позицію, однак не зробила сигарети менш небезпечними.

Atlantico: Британська антитютюнова асоціація порівняла звіт Surgeon General 1964 року про шкоду тютюну з документами, які були оприлюднені тютюновою промисловістю. Висновок напрошується сам собою: якщо вірити паперам, сьогодні сигарети набагато небезпечніші, ніж 60 років тому. Але чи насправді сигарети стали небезпечніші? Що змінилося в їх складі?

foto_cikavosti_06.07.2014-05

Жерар Дюбуа: Якщо проаналізувати результати різних епідеміологічних досліджень, показники смертності у зв’язку з курінням не змінюються в залежності від сигарети. Змінилося, швидше за все, саме існуюче у нас поняття сигарети.

Тютюнова промисловість хотіла змусити людей повірити в те, що її сигарети не так небезпечні. Звідси і виникло поняття «легких» сигарет і цигарок з фільтром. Насправді ж було з’ясовано, що легкі і звичайні сигарети з фільтром і без, являють собою одну і ту ж загрозу. По-справжньому змінилися лише всього декілька типів цигарок. Так, у 1950-1960-х роках існували дійсно дуже «важкі» сигарети, палити які було ще небезпечніше для здоров’я, ніж звичайні.

Читайте також: Одна сигарета може зруйнувати життя поколінь

Після появи перших результатів досліджень, які підтвердили небезпеку тютюну, виробники почали випускати сигарети з фільтром. Однак це породило проблему: цей фільтр не міг задовольнити курців: вони вдихали, але через нього нічого не проходило. Тому в промисловості придумали підроблені фільтри, які не утримували шкідливі речовини, а лише знижували їх концентрацію. У них існують невидимі оку отвори, які впускають сигаретний дим і розосереджують його по фільтру. Курці можуть особисто переконатися в тому, що серцевина фільтра набуває коричневого відтінку. А це лише доводить, що в даному випадку мова йде не про фільтрації шкідливих речовин, а лише про розсіювання диму. Як би там не було, поява фільтра сприяло утвердженню віри в те, що сигарети стали не такими небезпечними.

Ще одним поширеним методом стало додавання в склад нових речовин (зокрема цукру та левулінової кислоти) для зменшення гіркоти і пом’якшення диму: тим самим виробники прагнули залучити до свого товару жінок і молодь. Тютюнова промисловість ніяк не могла залишити без уваги неохоплену половину людства. Крім того, з певного моменту сигарети стали додавати аміак, щоб прискорити потрапляння нікотину в мозок. Тому якщо ви завзятий курець, а кинути палити не плануєте (переконувати це марна срава), краще спробуйте http://mlcigar.com/ – “братів менших” сигар, що виготовляються з натурального різанного табаку.

– Чому виробники тютюну почали додавати такі речовини сигарети?

– Головним чином, щоб пом’якшити їх смак і/або залучити більше людей. Так, наприклад, якщо взяти сигарети з ментолом, виробники встановили, що афроамериканському населенню дуже подобається смак ментолу. Тому вони спеціально створили цей продукт, який орієнтований на певний прошарок населення. При цьому причини такої пристрасті чорношкірого населення до ментолу так і залишилися нез’ясованими. Головним був сам факт.

Крім того, потрібно розуміти, що перший досвід куріння зазвичай виходив досить неприємним. Згодом люди продовжували курити тільки із-за нікотину. Додавання ментолу, цукрів і левулінової кислоти сприяло пом’якшенню перших затяжок і залученню нових верств населення, таких як жінки і молодь.

Що стосується додавання аміаку, нікотин зазвичай зустрічається в двох формах: у вільній формі і у зв’язку з іншими речовинами. У другому випадку мова йде про великі молекули, яким складніше пройти через альвеоли і потрапити в кров. У вільній формі молекула навпаки дуже мала, що полегшує потрапляння у кров і мозок. При кожному вдиху аміак сприяє утворенню вільного нікотину і тим самим формує більш сильний нікотиновий пік, який, до того ж, надходить у мозок швидше.

Біля витоків цієї добавки стоять Philipp Morris з Marlboro. Спочатку сигарети Marlboro стали справжнім провалом в комерційному плані, проте додавання в склад аміаку принесло величезний успіх. Присутність аміаку було виявлено саме при дослідженні складу Marlboro. Інші виробники навіть не спробували хоч якось засудити таке рішення, а почали робити те ж саме. Більше того, вони навіть стали вирощувати генетично модифіковані сорти тютюну, щоб контролювати вміст нікотину, підтримувати його на заданому рівні протягом всього виробничого процесу і ще більше посилити прив’язку споживачів.

Читайте також: Вчені заявили, що шашлик небезпечніший від сигарет

– За даними асоціації, сьогодні ми викурюємо менше сигарет, ніж півстоліття тому, однак їх удар по здоров’ю став в рази більшим. Як саме збільшилася небезпека порівняно з 1964 роком?

– Якщо подивитися на результати перших і останніх епідеміологічних досліджень, стає ясно, що тютюн вбиває кожного другого споживача. Це число так і залишилося незмінним. Виробники тютюну в свою чергу всіляко натякають (але ніколи не говорять відкрито), що їх нові товари не так шкідливі для здоров’я. Тим самим вони збільшили число споживачів. Але насправді небезпека залишилася колишньою! Єдина відмінність в тому, що легкі сигарети з фільтром або без дають більш м’який і менш концентрований дим. В результаті курець робить глибокий вдих, і рак пускає коріння глибше в легенях і бронхах.

Нам стало про це відомо лише тому, що в 1998 році в США пройшов судовий процес проти деяких тютюнових компаній, яким довелося оприлюднити низку офіційних документів. Я сам ознайомився з цими паперами і говорив про них у книзі «Димова завіса» (Le rideau de fum?e). Самі дані, використані в документах поняття просто в голові не вкладаються!

– Мета додавання виробниками цих речовин виразно полягає в тому, щоб залучити якомога більше людей, в першу чергу некурящих і молодь. Хіба це не хороша причина, щоб прийняти заходи не проти споживачів, а проти самої тютюнової промисловості? Які кроки можна і треба вжити уряду проти цієї галузі?

– Існує п’ять методів, що довели свою ефективність, які можна використовувати паралельно один з одним. Саме так найкраще піти в наступ на лідерів тютюнової промисловості:

– потрібно видалити всю рекламу;

– потрібно по-справжньому збільшити ціни на тютюн з допомогою стримуючої системи оподаткування;

– треба заборонити куріння в громадських місцях;

– потрібно вести просвітницьку роботу;

– потрібно сформувати центри допомоги у звільненні від тютюнової залежності.

Такі заходи вже були прийняті у Франції, і це працює! Було відзначено, що 10% збільшення вартості тютюну знижує його споживання в середньому на 4% і 8% серед молоді та малозабезпечених верств населення.

– Які інгредієнти виробники тютюну можуть спробувати додати в майбутньому? Якими наслідками для здоров’я це може призвести?

Читайте також: Стало відомо, чому деяким людям складно кинути палити

– Відповісти на це питання навряд чи вийде: тютюнова промисловість готова на все, незважаючи на встановлений за нею пильний контроль. Існує список дозволених для використання в якості добавки речовин, але нам невідомо, чи дотримуються його виробники. Крім того, сьогодні з’явилася нова європейська директива, яка створить перешкоди для деяких областей тютюнової промисловості. Поки вона ще не вступила в силу, але ми вже зараз можемо констатувати уважний нагляд за всіма добавками. На різні добавки зараз припадає 15% маси сигарети. Виробники ще далеко не переможені, але ми рухаємося в цьому напрямку.

Жерар Дюбуа – член Національної академії медицини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button