Здоров'я

Моделювання показало, скільки життів вдасться врятувати завдяки носінню масок

Автори нового дослідження на прикладі Сполучених Штатів показали, до чого може привести повсюдна відмова від носіння масок за часів пандемії коронавірусного захворювання.

Image by icsilviu from Pixabay

Друга хвиля коронавірусної інфекції захлеснула західні країни та Україну. Крім активної розробки вакцин і досліджень їх ефективності, головним заходом для боротьби з пандемією влада і фахівці бачать відповідальність і свідомість самих громадян. Йдеться про дотримання соціальної дистанції, скорочення числа контактів, про уникнення відвідування громадських просторів, а також про носіння засобів індивідуального захисту — рукавичок і масок. І якщо про користь перших існують суперечливі точки зору, то з приводу других вчені досягли певного консенсусу.

Навесні думки на цей рахунок різнилися: Всесвітня організація охорони здоров’я спочатку рекомендувала носити маски тільки лікарям і вже хворим, щоб не провокувати їх дефіцит. У квітні вийшло дослідження корейських вчених, експеримент яких показав, що при кашлі вірусні частинки здатні потрапляти в навколишнє середовище, навіть якщо інфікований носить медичну маску. Минулого місяця фахівці з США також заявили, що захисні екрани і маски з клапанами не здатні ефективно блокувати поширення вірусів.

Однак сьогодні маски, не дивлячись на суперечливе відношення до них, швидше обов’язкові, оскільки за їх відсутність можуть штрафувати (а на Шрі-Ланці, наприклад, передбачена санкція аж до позбавлення волі на шість місяців). Крім того, на громадян, які ігнорують дотримання цієї вимоги, частково покладають відповідальність за триваючу пандемію (нібито саме вони винні в поширенні вірусу).

Автори нового дослідження, колектив вчених з Інституту показників і оцінки здоров’я (IHME) при Вашингтонському університеті (США), знову підтвердили те, на чому фахівці наполягають всі останні місяці: відмова від заходів соціального дистанціювання може спричинити величезну кількість смертей, а носіння масок в громадських місцях здатне врятувати десятки тисяч життів. Робота опублікована в журналі Nature Medicine.

«Ключовий момент в тому, що насувається величезний зимовий сплеск захворюваності, — розповів під час брифінгу Крістофер Мюррей, провідний автор дослідження і директор IHME. — На цей момент цій хвилі не можна повністю запобігти, але повсюдне носіння масок — один з найлегших шляхів перемогти епідемію в США. <…> Як і раніше не існує схваленої вакцини проти SARS-CoV-2, є кілька фармацевтичних варіантів лікування. І вчені не прогнозують появу нових вакцин або ліків до 2021 року. Таким чином, нефармацевтичне втручання — єдиний доступний політичний важіль для зниження захворюваності ».

Як нагадують дослідники, з’являється все більше свідчень того, що маски можуть значно знизити передачу респіраторних вірусів, таких як SARS-CoV-2, тим самим обмежуючи поширення Covid-19. Оновлений аналіз ефективності масок показав зниження ризику зараження (усіма респіраторними інфекціями) для тих, хто не нехтує масками, на 40% — в порівнянні з контрольною групою. Причому, за даними на 21 вересня, в США маски носять лише 49% респондентів, відзначили автори роботи.

Згідно з їхнім прогнозом, до лютого 2021-го число померлих від коронавірусу в Сполучених Штатах (еталонний сценарій) досягне 511 373 осіб (у світі — 2 408 343 загиблих). «Універсальне використання масок (95% осіб в громадських місцях) могло б врятувати додатково 129 574 життів з 22 вересня 2020 року кінець лютого або 95 814 життів за умови 85% — ного носіння масок. <…> «Універсальний» показник ми визначили як 95% людей в масках в громадських місцях — на підставі найвищого спостережуваного охоплення їх використання в світі (в Сінгапурі) під час нинішньої пандемії », — йдеться в дослідженні.

При цьому, відповідно до гіршого сценарію, якщо влада в різних штатах продовжать пом’якшувати обмеження, до 28 лютого в одній цій країні від SARS-CoV-2 можуть загинути вже 1 053 206 осіб, а якщо 95% американців все ж будуть носити маски в громадських місцях, то показник скоротиться до 381 798 смертей.

«Нові епідемії і друга хвиля неминучі. У деяких країнах, таких як Південна Корея, Німеччина та Нова Зеландія, спостерігалося стійке скорочення числа випадків Covid-19. Ознаки того, що сезонність грає роль в передачі інфекції, підкреслюють важливість прийняття заходів як до, так і під час сезону пневмонії. Поки не ясно, чи буде Covid-19 слідувати сезонності, як інші коронавіруси. <…> Носіння масок стало спірним питанням, <…> проте до кінця 2020 року це здатне допомогти стримати другу хвилю Covid-19, знизивши при цьому потребу в широкомасштабному впровадженні заходів соціального дистанціювання. <…> У країнах, де використання масок було поширене, таких як Сінгапур, Південна Корея, Гонконг, Японія і Ісландія, передача знизилася, а в деяких випадках припинилася. Ці приклади підтверджують прогнози і висновки, озвучені в нашому дослідженні. <…> Ймовірно, жителям США доведеться вибирати між більш відповідальним носінням масок або ризиком зіткнутися з повторним введенням строгих і економічно «шкідливих» обмежувальних заходів — або ж зі зростанням кількості загиблих », — підсумували вчені.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»