Земля

Світу загрожує найбільше вимирання за останні 252 мільйони років

Вчені з’ясували, чому сталося саме масове вимирання в морях Землі. Комп’ютерне моделювання показало, як це може повторитися і що нам загрожує.

Вчені розглядають можливість другого «Великого вимирання». Перше, як вважають дослідники, походить через підвищену вулканічну активність в районі нинішньої Сибіру. З-за викидів вулканів атмосфера планети наповнилася критичною кількістю парникових газів. Проблема в тому, що зараз Земля може знову відігравати схожий сценарій, принаймні, в морі.

Раніше було невідомо, через що «Велике вимирання» виявилося таким нищівним для морських організмів. Як повідомляє Daily Mail, вчені знайшли можливу розгадку.

«Велике вимирання» сталося наприкінці Пермського періоду, 252 мільйони років тому. Воно знищило понад 96% видів морських мешканців, 73% видів наземних хребетних і єдиний раз в історії нашої планети — 83% видів комах. Через таку всеосяжну «зачистку» всього живого біосфера відновлювалася дуже довго і важко, на відміну від інших вимирань (всього за час існування планети їх нараховано п’ять).

Чому ж найбільше вимирання вдарило по морським тваринам? Річ у тім, що потепління викликало поступовий нагрів води в океанах. А тепла вода не може утримувати потрібну для життя більшості тварин кількість кисню. Проблема в тому, що вже зараз океани поступово нагріваються. Вчені попереджають: вже до 2100 року нагрівання води досягне 20% від пермських температур, і цей процес буде продовжуватися. До 2300 року воно може дійти до 50%, але швидкість сильно залежить від того, наскільки швидко буде розвиватися загальний процес потепління.

Комп’ютерне моделювання показало, що якщо рівень парникових газів дійде до тієї позначки, якої сягала атмосфера Землі перед Великим вимиранням, то океани потеплішають приблизно на 10 градусів. Це викличе втрату приблизно 80% кисню. Велика частина сучасних морських видів не зможе існувати в таких умовах. Найактивніше рятуватися втечею і вимирати будуть види, адаптовані до холодних і багатих киснем водах. Різкі зміни у морській біоті неминуче вплинуть і на наземні види. Втім, при такому рівні парникових газів у них буде вистачати і власних проблем. Вчені відзначають внесок антропогенних джерел забруднення.

«У цьому дослідженні підкреслюється потенційна можливість масового вимирання, пов’язаного з аналогічним механізмом при антропогенній зміні клімату», — говорить провідний дослідник, доктор Джастін Пенн.

Дані комп’ютерного моделювання підтверджуються результатами палеонтологічних знахідок і досліджень. Доктор Пенн і його співавтори відзначають, що вперше вдалося отримати модель, яка зробила розрахунки, які повністю підтвердилися при вивченні копалин скам’янілостей і геологічних відкладень. «Це дозволяє нам робити прогнози про причини вимирання в майбутньому», — говорить учений.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button