Різне

Недоліки еволюції

tilo-liudynyВ еволюційному сенсі людина являє собою найбільш вдалого примата на планеті, причому чисельність популяції становить не багато, не мало 7 мільярдів. Таким успіхом людство зобов’язане ряду відомих адаптацій, таких як великий і складний мозок і ходіння прямо на двох ногах. Однак у цих переваг є і свої недоліки.

«У нас є справжні шрами еволюції», – розповідає антрополог Алан Манн. Наприклад, ходіння прямо звільнило руки і стало ключовим фактором вдалої еволюції людей, але виникло гравітаційне навантаження на хребет, що призвело до безпрецедентних болів в спині.

«Ми єдині ссавці, що здатні випадково зламати хребет», – зазначає антрополог і анатом Брюс Латімер.

Болі в спині

Щоб описати складність ситуації, з якою стикається хребет прямоходячої людини, Латімер порівняв його з вежею з 24 чашок і блюдець між ними. Чашки означають хребці, а блюдця – міжхребетні диски.

tilo-liudyny01«Тепер візьміть книгу і покладіть на верхню частину конструкції. Це голова. Якщо ви дійсно акуратні, то вам вдасться зберегти рівновагу конструкції, в іншому ж випадку ви отримаєте купу битого посуду на підлозі, – розповідає вчений. – А тепер уявіть, що ваша конструкція повторює безліч природних вигинів хребта. Навіть з усім скотчем на землі вам не вдасться втримати рівновагу ».

У хребта з’явилися вигини, щоб забезпечувати рівновагу у вертикальному положенні, але при цьому він може відчувати надмірне навантаження в певних точках. Це викликає такі явища, як лордоз (скривлення хребта вперед), кіфоз (округлення верхній частині спини або простіше горбатість), а також сколіоз (бічний вигин хребта). Крім того, хребет страждає від самої ходи людини – одна нога попереду в той момент, коли рука з протилежного боку робить мах назад.

«Це створює крутить рух, який через мільйони і мільйони повторень викликає знос міжхребетних дисків і грижі», – пояснює Латімер.

Розвиток ходіння на двох кінцівках замість чотирьох привело до цілого ряду проблем з ногами, таким як плоскостопість і шишка на великому пальці стопи. Скам’янілі останки свідчать, що люди страждали від таких недуг, як розтягнення гомілковостопного суглоба, ще 3,5 мільйона років тому, а тому сучасний малорухомий спосіб життя не є причиною таких проблем.

Зубний біль

Значне збільшення розмірів мозку, що відділив людей від царства тварин, також призвело до складнощів із зубами мудрості. Нагадаємо, що це третій набір корінних зубів, і названі вони так тому, що виростають у людей в кінці підліткового віку.

«Наш мозок збільшився більш ніж втричі в порівнянні з предками. В результаті змінилася архітектура черепної коробки », – розповідає Манн. У ній часто не вистачає місця для зубів мудрості, що і викликає болі при їх зростанні.

«Еволюція не створює досконалість», – відзначає вчений.

Проблеми з зубами мудрості, очевидно, можуть пояснити генетичні мутації, що поширилися в деяких популяціях людей, які направлені на запобігання їх появі.

Раса, у якої найчастіше відзначається відсутність третього набору корінних зубів, – це ескімоси Арктики. Там це явище зустрічається в 44 відсотках випадків. Цікаво те, що єдина людська популяція, дорослі представники якої, очевидно, завжди мали корінні зуби, – це неандертальці.

Зародження людського тіла

Ходіння прямо збільшило ризик пологів, в порівнянні з іншими приматами.

«Якщо ви хочете знайти приклад недосконалості нашого тіла, то не варто ходити далеко. Достатньо лише звернути увагу на складний і незручний спосіб появи на світ наших дітей », – зазначає антрополог Карен Розенберг.

Лише складна соціальна структура суспільства, розроблена людством, допомагає жінкам вижити після пологів.

«Ми мінімізуємо ці проблеми за допомогою лікарів, акушерів і санітарів, присутніх при пологах, – говорить вчений. – Якщо б завдання створення людського тіла дали інженеру, він або вона ніколи не пішла б по шляху, обраному еволюцією. Однак ми не можемо повернутися до ходіння на чотирьох ногах, так як випробували занадто багато еволюційних змін. А тому ця проблема поки не має рішення ».

Натхнення: www.livescience.com

Інформація зі сайту: http://cikavosti.com

[poll id=”1″]


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button