Наука

Нейробіологи виявили «приховані» думки

Вчені з’ясували, що деякі думки залишаються в зоровій корі головного мозку, навіть якщо люди намагаються їх придушити, а зорові образи можуть зберігатися без відома людини.

Image by Pixabay

Група психологів з Університету Нового Південного Уельсу в Австралії (UNSW) з’ясувала, що відбувається в мозку, коли людина намагається придушити думки. Вони дали 15 добровольцям записки, в яких було написано «зелена броколі» або «червоне яблуко», і просили не думати про образ, який виник і не замінювати його іншим. Через 12 секунд добровольців запитали, чи вдалося їм перестати думати про записку. Вісім осіб заявили, що змогли викинути їх з голови, але сканування мозку показало зворотне.

Вчені помітили, що зорова кора мозку, відповідальна за обробку візуальної інформації, продовжувала реагувати на образи. «Здавалося, вона відтворювала їх без відома людини», – розповів Джоел Пірсон, автор дослідження і професор когнітивної нейробіології. Подробиці експерименту опубліковані в журналі Cognitive Neuroscience.

Результати показали, що кожен раз, коли у випробовуваних в голові виникали думки про броколі або яблуку, нейрони реагували – і це фіксував апарат фМРТ. Автори роботи розшифрували активність клітин, використовуючи мульт-івоксельний аналіз патернів активності головного мозку (MVPA) і, за їхніми словами, змогли побачити, що і як уявляють люди. «Алгоритм фактично дозволив нам читати думки», – розповів доктор Роджер Кеніг-Роберт, один з авторів роботи і співробітник UNSW.

З’ясувалося, що добровольці використовували ліву сторону мозку, щоб візуалізувати образ, а праву – щоб спробувати придушити його. Крім того, аналіз лінійної моделі показав, що за успішне придушення думок відповідали області мозку, пов’язані з виконавчими функціями, а за провал – зорова кора і області, пов’язані з пам’яттю.

Пірсон сподівається, що уточнення функціональної карти мозку дозволить майбутнім дослідникам розробити нові методи лікування розладів, пов’язаних з неадаптивними думками, і допоможе людям, які борються з залежностями, наприклад c курінням.

Результати дослідження узгоджуються з висновками роботи, яку раніше провела команда професора Пірсона: вчені перевірили, як пригнічені думки можуть впливати на сприйняття. «Ми дізналися, що в зоровій корі головного мозку виникають образи, усвідомлено і не усвідомлено, – наприклад, я можу показати комусь зображення павука, а потім приховати його, але мозок людини все одно буде обробляти побачений образ», – розповів професор Пірсон.

У майбутніх дослідженнях він планує далі вивчати, як пригнічені думки «ховаються» від свідомості, і розшифрувати всі механізми, які допомагають їм існувати і непомітно впливати на поведінку.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button